cenaze namazı duası nedir

'Merak Ettiklerimiz' forumunda Misafir tarafından 21 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. Cenaze namazı duası

  Cenaze namazında, birinci tekbirden sonra, sübhâneke (“ve celle senâüke” ile beraber) okunur. İkinci tekbirden sonra, salli, barik okunur. Üçüncü tekbirden sonra, cenaze duası okunur.

  Cenaze duası : Allahumme’ğfir li hayyinâ ve meyyitinâ ve şahidinâ ve ğaibinâ ve zekerinâ ve ünsânâ ve sağrinâ ve kebirina. Allahumme men ahyeytehû minnâ feahyihî alâ’l-islâmi ve men teveffeytehû minnâ fe-teveffehû alâ’l-iman. Ve hussa hazâ’l-meyyite bi’r-ravhi ve’r-rahati ver rahmeti ve’l-mağfirati ve’rıdvan. Allahumme in kâne muhsinen fezid fi ihsanihi ve in kâne musî’en fetecâvez anhu ve lekkihi’l-emne va’l-buşrâ ve’l-kerameteve’z-zulfâ. Allahümmecal kabrehü ravdaten minriyadılcinani velatecal kabrehü hufreten minhuferinnirani rabğifirli velivadeyye velilmü’minine velmü’minati velicemiilmüslimine velmüslimati elahyai minhüm velemvati bi-rahmetike yâ erhame’r-rahimin. ( Cenaze kadın ise, “..hussa’dan sonraki zamirler müennes olarak okunur) (62)

  Cenâze duâsı yerine, Rabbenâ âti-nâ..., veya yalnız Allahüm-magfir leh demek veyahut duâ niyeti ile besmelesiz Fâtiha-i şerife okumak da olur. Duâ okumak, meyyitin afvına sebep olur.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 28 Kasım 2013
Yükleniyor...
- cenaze namazı duası Forum Tarih
Cenaze Namazı Duâsı Dualar ve Faziletleri 16 Mayıs 2012
Cenaze namazı duası arapça Dini Konular 26 Aralık 2011
Şehzade mustafa'nın cenaze namazını kim kıldırdı Osmanlı Tarihi 13 Şubat 2014
Cenaze namazı nasıl kılınır? Diyanet Dini Konular 13 Aralık 2012