Cemil Meriç Biyografisi

'Biyografi' forumunda anniccha tarafından 13 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. Yazar ve mütercim. 12 Aralık 1916’da Hatay Reyhanlı’da doğdu. Ailesi Balkan Savaşı sırasında Yunanistan’dan göçmüştü. Fransız idaresindeki Hatay’da Fransız eğitim sistemi uygulayan Antakya Sultanisi’nde okudu. Bir süre ilkokul öğretmenliği ve nahiye müdürlüğü, Tercüme kaleminde reis muavinliği yaptı.

  1940’da İstanbul Üniversitesi’ne girip Fransız Dili ve Edebiyatı öğrenimi gördü. 1941’den başlayarak İnsan, Yücel, Gün, Ayin Bibliyografyası dergilerinde yazmaya başladı. 1942 ve 45 yılları arasında Elazığ lisesinde, 1952 ve 54 yılları arasında ise İstanbul`da Fransızca öğretmeni olarak çalıştı. Daha sonra İstanbul üniversitesi Edebiyat fakültesinde yabancı diller okutmanlığı görevinde bulundu, Sosyoloji bölümünde dersler verdi. Mükemmel düzeyde Fransızca okuyup yazan Meriç, İngilizceyi anlıyor, Arapçayı, kendi ifadesiyle, “söküyor”du.

  1955’de gözlerindeki miyobunun artması sonucu görmez oldu, ama olağan üstü çalışma ve üretme temposu düşmedi. Talebelerinin yardımıyla çalışmalarını ölümüne kadar sürdürdü. 1974 yılında İstanbul üniversitesinden emekli oldu ve yıllarının birikimini ardarda kitaplaştırmaya girişti. 1984’te, önce beyin kanaması, ardından felç geçirdi, 13 Haziran 1987’de vefat etti.

  Cemil Meriç`in ilk yazısı Hatay`da Yeni Gün Gazetesi`nde çıktı (1928). Sonra Yirminci Asır, Yeni İnsan, Türk Edebiyatı, Yeni Devir, Pınar, Doğuş ve Edebiyat dergilerinde yazılar yazdı. Hisar dergisinde “Fildisi Kuleden” başlığıyla sürekli denemeler yazdı. Meriç, gençlik yıllarında Fransızcadan tercümeye başladı. Hanore de Balzac ve Victor Hugo`dan yaptığı tercümelerle kuvvetli bir mütercim olduğunu gösterdi. Bati medeniyetinin temelini araştırdı. Dil meseleleri üzerinde önemle durdu. Dilin, bir milletin özü olduğunu savundu ve sansüre, anarşik edebiyata şiddetle çattı.  Ruhu şad olsun!
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 30 Temmuz 2014
 2. Bulutlara benzer duygular: turuncu, erguvan, beyaz. Bir rüzgar sürükler hepsini. Bulutlara güven olmaz.

  Çiçeklere benzer duygular: gönüllerde yıldız yıldız açılır, meyve olur, ağaç olur; nesiller dinlenir gölgesinde: muzaffer alınlarda taç olur. Çiçeklere benzer duygular, kuytu bir bahçede açan çiçeklere. Gözyaşında kanatlanır yaprakları, kalbinin kanıyla şafaklaşır. Ağlayınca açar o çiçekler, gülünce solar.

  Üstadı Saygı ve Rahmetle Anıyorum!!!
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 30 Temmuz 2014
 3. [​IMG]

  Seni düşünüyorum gecenin sessizliğinde

  Bir ateş yanıyor ruhumun derinliklerinde
  Hayallerinle besleniyor bu ateş
  Ben ölsemde hiç sönmeyecek bu ateş

  Bir an kaybolsan hayalimden
  Olur bu dünya bana cehennem
  Ne zaman biter bu aşk bilmem
  Sensiz olamam bir an bile ben

  Hani hasret kalır ya toprak suya
  Hasretim sana toprak misali
  Ne mecnunlar gördü bu dünya
  Leyla olmazsa zindan misali


  cemil meriç

  Allah rahmet eylesin :)
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 30 Temmuz 2014
 4. Türk fikir ve düşünce alanında en büyük düşünürlerimizden birisi...Allah rahmet eylesin...Mekanı cennet olsun...
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 30 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- Cemil Meriç Biyografisi Forum Tarih
Cemil meriç'in hayatı kısaca Biyografi 18 Ekim 2016
Cemil Meriç Kimdir, Hayatı Biyografi 19 Kasım 2012
Cemil Meriç kimdir Biyografi 16 Haziran 2012
Cemil Meriç Bu Ülke Ders notları 7 Aralık 2009