Çelenk Nedir hakkında bilgi Çelenk Resimleri

'Resimler' forumunda EyLüL tarafından 6 Haziran 2012 tarihinde açılan konu

 1. Çelenk, genellikle çiçekler, yapraklar ve otlardan örülen, geleneksel olarak onurlandırma ya da kutlamayı simgeleyen yuvarlak askı çelenktir. Eski Mısır’da üstüne çiçekler dikilmiş, keten bez şeritlerin başa bağlanmasıyla yapılan çelenk çok yaygındı.

  Eski Yunan’da genellikle zeytin, çam, defne, kereviz ya da hurma yapraklarından yapılan çelenkler, Olimpiyat Oyunları’nda birinci gelen atletlere, şairlere ve hatiplere ödül olarak verilirdi. Genç sevgililer, duygularını belirtmek için sevdiklerinin kapısına çelenk asarlardı. Roma’da da, defne yapraklarından yapılma çelenkler bir onur işareti olarak, özellikle devlet görevlileri ile savaştan geri dönenlere verilirdi. İtalya’da Rönesans’la (y. 15-16. yy) birlikte şenliklerde çelenk taşıma, âdeti yeniden canlandı. Victoria İngilteresi’nde, şölenlerde onur konuğunun sandalyesi çevresinde bir çiçek çelengi bulunurdu.

  Çelenkler başından beri dinsel bir anlam da taşımıştır. Yunan ve Roma mitolojisine ilişkin metinler, çelenklerden onur simgeleri olarak söz eder. Ortaçağda (y. 5-15. yy) yapılan çelenkler, çoğunlukla tespih biçimindeydi. 18. yüzyılda Meksika’da rahibeler, rahibe oldukları gün sevinçlerini göstermek için başlarına çelenk takarlardı. Dört mumlu Advent çelengi, Noel’den önceki dört pazarı gösteren bir Hıristiyan simgesidir.

  Kuzey Avrupa, ABD ve Kanada’da Noel sırasında, kutsal sayılan ağaçların yapraklarından ve böğürtlen türü meyvelerden yapılan çelenkleri bir süs öğesi olarak asmak yaygın bir gelenektir. Ölenin ailesinin kapısına yas tutulduğunu göstermek için cenaze çelengi asmak ya da mezara yaşamın sürekliliğini simgeleyen bir çiçek çelengi bırakmak da yerleşmiş bir âdettir.  Çelenk Resmi

  celenkresimleri. celenkresimleri0. celenkresimleri1. celenkresimleri06. celenkresimleri6. celenkresimleri8. celenkresimleri23. celenkresimleri065. celenkresimleri66. celenkresimleri87.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 8 Ağustos 2014
Yükleniyor...
- Çelenk Nedir hakkında Forum Tarih
10 Kasım Atatürk'ü Anma Çelenk Sunma Programı Önemli Gün ve Haftalar 17 Mart 2011
ilköğretim haftası çelenk sunma töreni metni Bilgi Rehberi 15 Ocak 2011
Rüyada çelenk görmek Rüya Tabirleri 19 Aralık 2010
cenazeye çelenk ve çiçek göndermek caiz midir Sorularla İslamiyet 4 Kasım 2010