çekirdeğin görevi nedir kısaca

'Sorun Cevaplayalım' forumunda By RiZeLi tarafından 24 Eylül 2011 tarihinde açılan konu

 1. Çekirdeğin görevleri;
  hücreyi yönetmek kalıtım bilgisini taşımak ve hücre bölünmesini sağlamaktır. Aynı zamanda özellikleri sonraki hücrelere aktararak kalıtsal devamlılığı sağlar.

  Çekirdeği çıkartılan bir hücre yaşayamaz.Kalıtsal karakterleri (genleri) taşır. Bakteri ve mavi yeşil alglerde çekirdek yoktur.
  Alyuvarların çekirdeği olmadığı için bölünemez.

  Hücre Çekirdeği

  Bölünmenin büyümenin ve onarımın denetim merkezi olan hücre organeli. Kalıtım materyaliyle çeşitli organik ve inorganik maddeleri kapsar. Hücrenin yaşamını sağlaması ve sürdürmesi için mutlaka olması gereken bir organeldir. Örnek olarak çekirdeği çıkarılan bir amip birkaç gün sonra ölür.
  Çekirdek içinde kromozomları barındıran bir organeldir. Bu kromozomları oluşturan genlerse hücredeki protein sentezinidolayısıyla proteinlerin yapısını belirler. Bu bilgiler hücre sitoplâzmasına RNA’lar aracılığıyla iletilir.

  İlkel hayvan ve bitkilerde (prokaryotlarda) zarla çevrilmiş belirli bir çekirdek yoktur. Fakat kromatin iplik sitoplâzma içerisinde yer alır. En ilkel canlı sayılan virüslerin kalıtsal materyali bir RNA ya da bir DNA zincirinden ibarettir.

  Tipik olarak her canlı hücrede (alyuvarlar hariç) bir çekirdek bulunur. Paramesyumda bir büyük bir de küçük olmak üzere iki çekirdek bulunur.

  Foraminifera’da birçok çekirdek bulunur. Bununla birlikte memeli hayvanların karaciğer hücrelerinde de iki çekirdek bulunur.
   
Yükleniyor...
- çekirdeğin görevi nedir Forum Tarih
Kabak Çekirdeğinin Faydaları Sağlık Rehberi 18 Mayıs 2016
Kara Üzüm Çekirdeğinin Bilmeniz Gereken Faydaları Şifalı Bitkiler 15 Ocak 2015
Ayçekirdeğinin Faydaları? Şifalı Bitkiler 21 Kasım 2013
Ayçekirdeğinin faydaları nelerdir? Merak Ettiklerimiz 28 Eylül 2013