Cehennemden en son çıkacak insan

'Ayetler ve Hadisler' forumunda Yasemin tarafından 1 Şubat 2013 tarihinde açılan konu

1. Cehennemden en son çıkacak insan hadis

Çok etkilendim bu sabah bu Hadisi şerifi okuyunca sizlerle paylaşmak istedim hemen lütfen okuyun çok etkileneceksiniz.Allahın bizlere verdiklerine şükretmeliyiz

Hz. Peygamber (s.a.v.) arkadaşlarıyla otururken şöyle buyurdu.. Ben size cehennemden en son çıkacak kişiyi anlatayım. Bu kişi cehennemden çıkar. Yürür. Bir ara tökezler.

Ateş onu şöyle bir yalar. Adam cehennemi geçince döner ve bakar. Beni senden kurtaran Allah'ın şanı yücedir. Rabbim bana hiçbir kula vermediğin en büyük nimeti verdin, der. Önüne bir ağaç çıkar.

Kendi kendine şöyle der: Ya Rabbi! Beni şu ağaca yanaştır da dibinde gölgeleneyim. Altındaki pınardan içeyim.

Yüce Allah da; Ey Ademoğlu, bunu sana verirsem sen daha fazlasını isteyeceksin buyurur.

Kul der ki; Hayır Rabbim. Ben daha fazlasını istemeyeceğim. Buna söz veriyorum.

Allah onu mazur görür. Çünkü bu kişi dayanamayacağı bir nimet gördü. Adam ağaca yaklaşır. Gölgesinde dinlenir.
    Ve suyundan içer.

Sonra ona daha güzel bir ağaç gösterilir.

Dayanamaz. Ya Rabbi bana bunu nasip et der. Yüce Allah der ki: Hani fazlasını istemeyecektin.
    Bana söz vermiştin!

Adam der ki; Vallahi daha fazlasını istemeyeceğim.

Adam oraya yanaşır. Derken adamın önüne daha güzel ve geniş gölgeli ağaçlar çıkarır. Adam bunları da ister.
    Sonunda (olacakları zaten bilen) Yüce Allah şöyle buyurur : Sen buna da razı olmayacaksın.
    İyisi mi sen cennete gir. Sana dünyanın on misli büyüklüğünde bir yer vereceğim.

Yeter mi?

Kişi şaşırır ve der ki; Ya Rabbi benimle alay mı ediyorsun. Allah hayır, onu sana vereceğim buyurur. Ve Yüce Allah (c.c.) buna cennette on dünya büyüklüğünde yer verir.

Sahabe diyor ki: Hz. Peygamber'i (s.a.v.) seyrediyorduk. Adamın bu halini anlatırken, mübarek dişleri görünecek kadar gülümsedi.

Hz. Peygamber'in (s.a.v.) anlattığı ve sahihi Müslim'de rivayet edilen bu hadis, insanoğlunun doymaz aç gözlülüğünü göz önüne seriyor. İnsan, ahirette de bu hastalığından vazgeçmeyecek demek ki. Hatta cehennemi görse bile, cehennemden çıksa bile.

Allah Günahkar tm kullarını Affetsin inşallah Bir hatayı bir defa yapıp ikinci bir defa yaptırmasın kimseye Allah verdikçe daha fazlasını istememli elimideki güzelliklerin kıymetini bilmeliyiz Allahın Affına sığınıp Affedilmeyi talep etmeli bol bol bunun için dua ve ibadetlerde bulunmalıyız.. Hayırlı Cumalar..