Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi..

'Bilgi Rehberi' forumunda Aysell tarafından 2 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

1. Tarihi..

Geçmişi 16 Mart 1848 Tanzimat Fermanı yıllarına dayanan okul şu anki adını alana dek birçok farklı tür ve isimde hizmet vermiştir. Şimdiki binası 1900 yılında Mimar Kemalettin tarafından inşa edilmiştir. Şimdiki adını 1991-1992 döneminde amacına uygun bir şekilde alan Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi yatılı eğitim vermektedir.

Okul, öğretmen olma arzusu taşıyan gençlerin okullarından biridir. Öyle ki 2003 yılında Aslı Gürer isimli öğrenci okuldan aldığı puan ile beraber (+ek puan)toplamda 399.205 puan ile Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği'ni kazanmıştır.

Bina Durumu..

Lise; 20 derslik, 1 fizik, 1 kimya ve1 biyoloji laboratuarı, 1 resim atölyesi, 1 konferans, 1 tiyatro ve 1 spor salonu ile eğitim-öğretime devam etmektedir. Ayrıca biri internet bağlantılı 2 bilgisayar laboratuarı da mevcuttur.

Yatılı bir okul olması nedeniyle bina içerisinde hem kız hem erkek öğrenciler için yatakhane ve her öğrencinin yararlanabileceği kantin de bulunmaktadır.

Okul içerisinde 2 adet aktif konumda kütüphane bulunmaktadır. Yatılı olması nedeniyle önem taşıyan bir de reviri vardır. Okul reviri koymada ilk müdahaleyi yapabilmeyi hedeflemişse de zaten çok yakınında İstanbul Üni. Çapa Tıp Fakültesi hastanesi bulunmasından dolayı pek önem taşımamaktadır.

2. MARŞLARI

Öğretmen Marşı..

Alnımızda bilgilerden bir çelenk.

Nura doğru can atan Türk genciyiz.

Yer yüzünde yoktur; olmaz Türk'e denk;

Korku bilmez soyumuz.

Şanlı yurdum her bucağın şanla dolsun:

Yurdum, seni yüceltmeye antlar olsun.

Candan açtık cehle karşı bir savaş.

Ey bu yolda ant içen genç arkadaş!

Öğren, öğret halka hakkı, gürle coş;

Durma durma koş.