Canlıların Ortak Özellikleri Nelerdir

'Sözel Dersler' forumunda ZORBEY tarafından 8 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

1. Hücre Yapısı : Bütün canlılar hücrelerden oluşmaktadır. Hücre bir organizmanın temelidir. Hücrede gerçekleşen olaylar canlılığın devam etmesini sağlar.

Beslenme Canlıların yaşamalarını devam ettirebilmeleri için besin almak zorundadırlar. Hayvanlar besinlerini dış ortamdan alırlar. Bitkiler ise kendi besinlerini kendileri yaparlar.

Hareket Canlılar dış ortamdan gelmekte olan uyaranlara karşı tepki göstermektedirler

Büyüme : Canlılarda olan hücre bölünmeleriyle hücrelerinin sayısı artar. Bununla beraber organizma büyür.

Üreme : Canlılar nesillerini devam ettirebilmek için ürerler. Eşeyli ve eşeysiz üreme olarak 2 şekilde ürerler.

Solunum : Canlılar yapılarında bulunan besinler ile oksijenli veya oksijensiz bir şekilde besinleri yakarak enerji üretirler.

Boşaltım : Canlılar değişik faaliyetler sonunda organizmada oluşmakta olan artık maddeler düzgün bir iç ortam oluşturabilmek için atarlar.

Sindirim : Canlılar yapılarına aldıkları büyük olan molekülleri küçük moleküllere çevirirler.

Sentez : Canlılar, yapılarına aldıkları küçük molekülleri organizmalarına uygun büyük moleküllere dönüştürürler.

2. çok güzel bir site herkese tavsiye ediyorum.

3. çokkk güzel yaaaa bu site süper ötesi hiç kapatılmasın ki bütün ödevlerimden 100 alıyım :)

4. tüm ödevlerim burda bu sayfayı çok seviyorum

5. çok güzel site tavsiye ederim ödevim den 100 aldım bu site sayesinde bu siteyi çok seviyorum

6. Bence Çok Güzel Bir Site Herkeze Tavsiye Ediyorum.

7. ben 4. sınıfa gidiyorum bölüm değerlendirme ödeviydi saolun varolun

8. bence ilk önece doğmakta olabilirdi öğretmen ilk doğmazlarsa nasıl devamını getirilebilirki dedi

9. çok güzel yazmışlar adamlar sağolsun küçüklere güze örnektir

10. çok güzel bir site bütün derslerimden 100 almak istiyorum nolur kapatmayın siteyi

11. Sahiden çok iyi bir sayfa bana çok yardımcı oldu :D

12. cook guzel sayfa yaa

13. Süper bir site 10 numara 5 yıldız :f91::f118: Süper