Çanakkale Truva Atının Hikayesi Kısaca

'Okulistik' forumunda Ceylan tarafından 12 Mart 2013 tarihinde açılan konu

1. Kısaca Çanakkale Truva Atının Hikayesi

Çanakkale Truva atının tarihteki hikayesi şöyledir:

Antik Truva şehrinin kralı olan Priamos’un oğlu Paris, Menelaus’un genç ve güzel karısı güzel Helena aşık olur ve Helen’i Truva'ya kaçırır.Bu olaya tepki olarak Menelaos, müttefiklerini de alarak Truva’ya savaş ilan eder.

Truvalılar ise Anadolu’daki diğer güçleri yanlarına alarak savunmaya geçerler.Savaş yıllarca sürer. Askerler bıkkın ve yorgundur. Zekası yüzünden Athena tarafından da sevilen Odysseus'un aklına tahtadan bir at yapma fikri gelir.Odysseus'un fikirleri sonucunda tahtadan dev bir at yaparlar. Odysseus ve bir çok iyi asker atın içine gizlenirler ve ordunun kalanı gözden uzaklaşır.

Bunun üzerine Akhaların kaçtığına inanan Troyalılar tahta atı içeriye alarak eğlenmeye başlarlar iyice zayıf düşen Truva ordususarhoş bir haldeyken birden karşısında dev tahta atdan çıkan savşçı Akhalıları bulur. Eş zamanlı olarak Akhalı ordusu gizlice tekrar Truva kapılarına yanaşmıştır.

Atdan çıkan askerler onları da içeri alır ve Truvalıları avlarlar. Şehri yakıp yıkarlar. Kral Menelaus’da karısı Helen’i de alıp memleketlerine dönerler.

2. Çok güzel olmuş ama Çanakkale Truva atının hikayesi kısaca konusundaki isimler kim bir sürü isim var orda anlamadım

3. Çok güzel ama 253.000 kişi şehit var. Onların adlarınıda yazmalısın!!!

4. Çok güzel ama eksik

5. Gerçekten ilginç bir hikaye

6. çok güzel yazmışsın inşallah hoca beğenir :):):):):):)

7. çok güzel olmuş

8. :f63: yardım içi tşk kısa olması süper

9. Bu hikayeyi biliyordum zaten ama anlamadığım bir şey var truva atı neden çanakkale de? Çanakkale de daha doğrusu türkiyede ne işi var? Türkiye ye geliş hikayesi nedir?

10. çok güzel yazmışsın inşallah hoca beğenir

11. Çok kötü ve eksik

12. bence çok güzel çünkü kısa inşallah hoca beğenir

13. Çok yardımlarınız oldu dağolun

14. Çok güzel

15. çok güzel olmu ama fazla kısa olmuş
    :f196::rolleyes::):):):):):f196::f196::f196: