Çanakkale Savaşının Gelişim Süreci

'Genel Türk Tarihi' forumunda Aysell tarafından 17 Mart 2012 tarihinde açılan konu

 1. Osmanlı Devleti'nin 1. Dünya Savaşı'nda başarılı olduğu tek cephe olan Çanakkale Cephesi'nde savaşın gelişimi şöyledir:

  1915 yılında İngiliz ve Fransız donanmaları Çanakkale Boğazı’nı bombalamasıyla Çanakkale Savaşı başladı. İtilaf Devletleri karaya asker çıkarabilmek için Kumkale ve Seddülbahir’i bombaladılar. Nusret mayın dökücü gemisi Yüzbaşı Tophaneli Hakkı Bey ve Yüzbaşı Hafız Nazmi Bey komutasında düşman gemilerinin projektörlerine aldırmadan Anadolu yakasındaki Akyarlar’a mayınlarını bıraktı. Nusret gemisinin döşediği mayınlar İngiliz ve Fransız donanmasına büyük kayıplar verdirdi. Çanakkale Harekatının gidişatını değiştirdiği için Nusret Gemisine “Dünyanın en ünlü mayın gemisi” ünvanı verildi. Boğazlardan karaya geçişin mümkün olmadığını anlayan İtilaf Devletleri karaya asker çıkarmanın başka bi yolunu düşünüp Gelibolu’ya yönlendiler.

  Mustafa Kemal Arıburnu’nda askerlere şöyle seslendi: ” Size ben taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve kumandanlar geçecektir.”

  Mustafa Kemal’in bu emrinden sonra, 25 Nisan 1915 tarihinde Arıburnu’na çıkan düşman kuvvetleri, Mustafa Kemal önderliğinde ki birlik ile karşılaştı. Düşman kuvvetleri Conkbayırı’nda durduruldu.İtilaf Devletleri Gelibolu Yarımadası’nda saldırılarında da başarısız oldular ve Gelibolu yarımadasını boşaltmak zorunda kaldılar.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 17 Haziran 2014
Yükleniyor...
- Çanakkale Savaşının Gelişim Forum Tarih
Çanakkale Savaşının Gelişimi Genel Türk Tarihi 11 Mart 2013
Çanakkale savaşının farklı yönleri Genel Türk Tarihi 15 Mart 2014
Çanakkale savaşının cepheleri nelerdir kısaca Genel Türk Tarihi 14 Mart 2014
Çanakkale savaşının başlama sebepleri Genel Türk Tarihi 14 Mart 2014