Çanakkale savaşında alman komutan

'Genel Türk Tarihi' forumunda Yasemin tarafından 16 Mart 2014 tarihinde açılan konu

  1. Çanakkale savaşında alman komutan

    Çanakkale Savaşında Alman Komutan Liman Von Sanders Kimdir, Rolü nedir.Liman Von Sanders;17 Şubat I855’te Stolp’da doğmuştur. 1874’te Essen muhafız birliğinde subaylığa başladı.1911 ‘de generalliğe yükseldi. I.Dünya Savaşı yaklaşırken, Osmanlı İmparatorluğu’nun askeri liderleri ateş hattında sağ kalabilmenin çarelerini arıyorlardı. Osmanlı ordusunda yenilik yapmak için Almanya’dan istenen kurulun başkanı olarak 14 Aralık 1913’te İstanbul’a geldi. Önce, Osmanlı Ağustos 1914’te I. Kolordu komutanı oldu. 1914’e kadar Osmanlı ordusunda bazı reform çalışmaları yaptı.

    Çanakkale Savaşında Alman Komutan Liman Von Sanders;Liman Von Sanders Çanakkale’de ordu komutanıyken izlediği savaş stratejisi tamamen yanlıştı topçu birlikleri ve Askeri bölgeler çok yanlış konumlandırılmıştı. Askerlerimiz düşman güçlerinin kıyıya çıkabileceği yerlerden çok uzaktaydı buda düşma güçlerinin kıyıya çıkabilmesini olağan hale getiriyorduki zaten öylede oldu ve kıyıya çıktılar. Ve kıyıya çıkarma yapabildikleri için bizim askerimiz ve düşman askeri çok daha fazla kayıp verdi.

    Eğer askerlerimiz doğru yere konumlandırılmış olsaydı düşman kuvvetlerini kesinlikle kıyıya çıkarmayacak ve o kanlı kara muharebeleri yaşanmıyacaktı..
     
Yükleniyor...
- Çanakkale savaşında alman Forum Tarih
Çanakkale savaşında almanların rolü Genel Türk Tarihi 16 Mart 2014
Çanakkale Savaşında Alman Komutan Liman Von Sanders Genel Türk Tarihi 17 Mart 2012
Çanakkale savaşından sonra Atatürk düşman askerlerine nasıl bir tutum sergilemiştir ? Mustafa Kemal Atatürk 9 Kasım 2015
Çanakkale savaşındaki kahramanlık hikayeleri özet Genel Türk Tarihi 11 Mart 2015