Çanakkale Savaşı Resimleri

'Genel Türk Tarihi' forumunda HazaN tarafından 27 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

  1. 1914 yılında 1. Dünya Savaşı başladığında Mustafa Kemal kaimmakam (yarbay) rütbesi taşıyordu. 25 Nisan 1915'te Gelibolu Yarımadası'na İtilaf Devletleri'nin yaptığı çıkartma üzerine başlayan Çanakkale Savaşı'nda sezgisi, cesareti ve soğukkanlılığıyla dikkati çekti; cephe kumandanı olan Alman mareşal Liman Von Sanders'in takdirini kazandı. Arıburnu'na çıkan düşman birliklerinin yarımada içine doğru ilerlemesi Nisan sonunda Conkbayırı'nda durduruldu. Bu başarı üzerine miralay (albay) rütbesine terfi etti. İngilizlerin Ağustos ayında Suvla Körfezine yaptığı ikinci çıkartmadan sonra, Anafartalar Grubu Komutanı sıfatıyla 9-10 Ağustos'ta Anafartalar Zaferi'ni kazandı. Bu zaferi 17 Ağustos'ta Kireçtepe ve 21 Ağustos'ta II. Anafartalar Zaferi takip etti. Mustafa Kemal Türk kamuoyunda "Çanakkale Kahramanı" olarak tanındı. Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK Çanakkale Savaşları için; "Bir gün şafakla birlikte topraklarımıza, insanlarımıza ve mukaddesatımıza saldırmışlardı. İçlerinde nereye, niçin geldiğini bilmeyen masum zavallılarda vardı, haçlı ruhunu yüreğinin derinliklerinde gizleyenler de. Bir süre sonra savaştığı insanlara saygı duyanlar da oldu, kafataslarını memleketlerine kadar götürecek kadar nefret edenler de... Zafer kazanma arzusuyla toprağımıza ayak basıp arkadaşlarını, ayaklarını, kollarını ve canlarını burada bırakıp, utanarak gittiler.. "GELDİKLERİ GİBİ GİTTİLER" demiştir.
    Çanakkale Savaşı2.

    Çanakkale Savaşı1. Çanakkale Savaşı3. Çanakkale Savaşı4. Çanakkale Savaşı5. Çanakkale Savaşı6. Çanakkale Savaşı7. Çanakkale Savaşı8. Çanakkale Savaşı9. Çanakkale Savaşı10.
     
Yükleniyor...
- Çanakkale Savaşı Resimleri Forum Tarih
Çanakkale Savaşı Eski Resimleri Genel Türk Tarihi 14 Mart 2010
Çanakkale savaşından sonra Atatürk düşman askerlerine nasıl bir tutum sergilemiştir ? Mustafa Kemal Atatürk 9 Kasım 2015
Çanakkale savaşındaki kahramanlık hikayeleri özet Genel Türk Tarihi 11 Mart 2015
Çanakkale savaşında askerlerin yemek menüsü Genel Türk Tarihi 18 Mart 2014