Çanakkale savaşı nasıl başlamıştır?

'Genel Türk Tarihi' forumunda Yasemin tarafından 4 Mart 2014 tarihinde açılan konu

 1. Çanakkale savaşı nasıl başladı


  Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası'nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebelerinin olduğu savaştır.Çanakkale savaşında ara ve deniz savaşı sonucunda iki taraf da çok ağır kayıplar verilmiştir.

  Çanakkale savaşının başlama tarihi ne zamandır, Çanakkale Savaşı 3 Kasım 1914 tarihinde İngiliz ve Fransız donanmasının Çanakkale’nin dış tabyaları bombalaması ile başlamıştır.

  Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadasında Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeÇanakkale Savaşıleridir.İtilaf Devletleri; Osmanlı Devletinin başkenti konumundaki İstanbulu alarak boğazların kontrolünü ele geçirmek, Rusyayla güvenli bir tarımsal ve askeri ticaret yolu açmak, Alman müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmak amaçları ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı’na girmişlerdir.Çanakkale Savaşı ilk deniz taarruzudur. Ancak saldırıları başarısız olmuştur ve iki tarafın da çok ağır kayıplar vermesiyle İtilaf Devletleri geri çekilmişlerdir.

  canakkale_savasi_ile_ilgili_resimli-yazilar5 - Kopya.
   
Yükleniyor...
- Çanakkale savaşı nasıl Forum Tarih
Çanakkale savaşından sonra Atatürk düşman askerlerine nasıl bir tutum sergilemiştir ? Mustafa Kemal Atatürk 9 Kasım 2015
Çanakkale Savaşı Nasıl Kazanıldı Genel Türk Tarihi 8 Mart 2014
Çanakkale Savaşı Nasıl başladı ve Nasıl Oldu Genel Türk Tarihi 2 Mart 2013
Çanakkale Savaşı Nasıl Başladı Genel Türk Tarihi 27 Şubat 2013