Çanakkale savaşı ile ilgili mektup

'Genel Türk Tarihi' forumunda Yasemin tarafından 2 Mart 2014 tarihinde açılan konu

 1. Çanakkale savaşı ile ilgili kısa mektup  Çanakkale Savaşlarında şehit düşmüş Türk askerlerinin yazdığı mektuplar. 1915 Çanakkale Savaşı’nda yazılan şehit asker mektupları.

  Türk askerlerin Çanakkale’de ailelerine ve sevdiklerine yazmış oldukları mektuplar. Çanakkale’de şehit olmuş askerlerin mektupları.

  Şehit Mektubu

  Mektubun Konusu: Borçlarımı Ödeyin
  Yazıldığı Tarih: 18.05.1915
  Şehadet Tarihi: 02.06.1915

  Sevgili Babacığım, Valideciğim

  Arıburnu’nda ilk girdiğim müthiş muharebede pantolonumdan hain bir İngiliz kurşunu geçti, Bundan sonra gireceğim muharebelerden kurtulacağıma ümidim olmadığından bir hatıra olsun diye şu satırları yazıyorum.

  … Gözbebeğim zevcem Münevver ve oğlum Nezih’ciğimi önce Cenab-ı Hakk’ın sonra sizin himayenize bırakıyorum. Onlar hakkında ne mümkünse lütfen yapmaya çalışınız. Servetimiz olmadığı malumdur. Mümkün olandan fazla bir şeyi isteyemem, istesem de boşunadır.

  Refikama hitaben yazdığım kapalı mektubu lütfen kendi eline veriniz. Fakat çok üzülecektir, o üzüntüyü giderecek şekilde veriniz, teselli ediniz. Allahü Teâlânın takdiri böyleymiş. İsteklerim ve borçlarım hakkında refikamın mektubuna koyduğum deftere ehemmiyet veriniz. Münevverin hafızasında veyahut kendi defterinde kayıtlı borçlar da doğrudur. Münevvere yazdığım mektup daha geniştir. Kendisinden sorunuz.

  Sevgili babacığım ve valideciğim, belki bilmeyerek size karşı bir çok kusurda bulunmuşumdur. Beni affediniz, hakkınızı helal ediniz, ruhumu şad ediniz. Sevgili hemşirem, Lütfiye’ciğim, bilirsiniz ki sizi çok severdim. Sizin için gücümün yettiği nispette ne yapmak lazımsa yapmak isterdim. Belki size karşı da kusur etmişimdir. Beni affet, hakkını helal et. Yengeniz Münevver hanım ile oğlum Nezih’e sende yardım et. Sizi de Cenab-ı Hakk’ın lütuf ve himayesine tevdi ediyorum.

  Ey akraba ve ehibba! cümlenize elveda. Cümleniz hakkınızı helal ediniz. Benim tarafımdan cümlenize hakkım helal olsun. Hepinizi Cenab-ı Hakk’a tevdi ve emanet ediyorum. Elveda, Elveda!

  Ebediyyen Allahaısmarladık, sevgili babacığım ve valideciğim.”

  Yüzbaşı Mehmet Tevfik
   
Yükleniyor...
- Çanakkale savaşı ilgili Forum Tarih
Çanakkale savaşı ile ilgili mektuplar Genel Türk Tarihi 18 Mart 2014
Çanakkale Savaşı İle İlgili Afişleri Genel Türk Tarihi 5 Mart 2014
çanakkale savaşı ile ilgili resimli şiirler Genel Türk Tarihi 5 Mart 2014
Çanakkale savaşı ile ilgili çok kısa bilgiler Genel Türk Tarihi 5 Mart 2014