Çanakkale Savaşı Conkbayırı

'Genel Türk Tarihi' forumunda Aysell tarafından 16 Mart 2012 tarihinde açılan konu

 1. Conkbayırı Muharebesi hakkında bilgi
  Çanakkale Savaşı Conkbayırı muharebesi


  6 Ağustos 1915 tarihinde Anzak ve İngiliz birliklerinin Conk Bayırı Osmanlı mevzilerine taarruzlarıyla başlayan ve 10 Ağustos 1915 tarihine kadar süren savaşlar Conkbayırı Muharebesi dir.

  [​IMG]

  Ian Hamilton’un Anafartalar Bölgesi’ne açmış olduğu yeni cephenin amacı Kocaçimentepe idi. Bunun yanında Kocaçimen’in bir parçası olarak ta Conkbayırı’ydı.

  I. Anafartalar Savaşı'nın muharebeleri sonlanır sonlanmaz bölgeye hareket eden Kurmay Albay Mustafa Kemal Bey, 10 Ağustos sabahı saat 04:30'da bölgedeki 8. ve 9. Tümenlerin taarrunu yönetmiştir. Ani bir süngü taarruzuyla girişilen ileri hareket Müttefik hatlarını 500-1.00 metre geri atmıştır. Bu muharebeler, Çanakkale Savaşı'nın en kanlı çatışmaları olarak tarihe geçmiştir.

  Anzak 2. Tümeni, 6 Ağustos 1915 sabahı, Sarı Bayır Harekâtı olarak bilinen taarruzlarıyla Conk Bayırı ve Besim Tepe’ye taarruz etmişlerdi. Takviye İngiliz kıt’alarıyla sürdürülen bu taarruzlar 10 Ağustos’taki bu Osmanlı taarruzu ile tümüyle geri atılmış olmaktadır.

  Kaynak: wikipedia.org
   
Yükleniyor...
- Çanakkale Savaşı Conkbayırı Forum Tarih
Çanakkale savaşından sonra Atatürk düşman askerlerine nasıl bir tutum sergilemiştir ? Mustafa Kemal Atatürk 9 Kasım 2015
Çanakkale savaşındaki kahramanlık hikayeleri özet Genel Türk Tarihi 11 Mart 2015
Çanakkale savaşında askerlerin yemek menüsü Genel Türk Tarihi 18 Mart 2014
Çanakkale savaşı ile ilgili mektuplar Genel Türk Tarihi 18 Mart 2014