Çanakkale ruhu ile ilgili kompozisyon

'Sözel Dersler' forumunda Violet tarafından 14 Mart 2011 tarihinde açılan konu

1. Çanakkale ruhu ile ilgili kompozisyon kısa

Çanakkale; Türk askerinin imkansızı başardığı, vatan sevgisini ve iman gücünü en üst safhada ortaya koyduğu bir destandır.

1915 yılında Çanakkale'de bir vatanın nasıl savunulacağının en güzel örneği sergilenmişti.1914'te başlayan ve bütün dünyayı saran büyük harbin içinde buluvermişti Osmanlı İmparatorluğu.Tarihe şanlı zaferler yazmış,dünyayı sarsmış bir imparatorluktu ama artık zayıflamıştı.Sınırlarının dört bir yanında savaşmaktan yorulmuştu.Güçlü ülkelerin 'Hasta Adam' dedikleri Osmanlı İmpratorluğu kolu kanadı kırılmış bir kuş gibi çırpınmaktaydı.Son gücünün son nefesini en doğru şekilde kullanıp canlanmalıydı ve bunu yaptı Çanakkale'de.Çanakkale Zaferi bu kadar zor durumda olan bir imparatorluğun yok olamayacağını gösterdiği bir mücadele örneği oldu.Bu mücadele ki;yaşlısıyla genciyle,çocuğuyla kadınıyla,eli ayağı iş gören halkının her bir ferdi ile yaşanmıştı.İnançla
    r birleşti,ruhlar birleşti.Amaç tekti:Vatan düşmana teslim edilmeyecekti!
    Dünyaya kafa tutan büyük komutan:Anafartalar kahramanı Mustafa Kemal burada bir güneş gibi doğdu.Üstün askeri zekası,büyük cesareti ve vatan sevgisi ile yoğurulmuş bu dahi askerin komutanlığı ile birleşen büyük ruh kahramanlığın destanını,türkülerini ve şiirlerini yazmıştı.

Bu vatan topraklarında doğmuş yaşamış her Türk'ün dilinde gönlünde derin duygular yaşatan: 'Çanakkale içinde vurdular beni/Ölmeden mezara koydular beni/Çanakkale içinde aynalı çarşı/Ana ben gidiyom düşaman karşı' dizeleri hem ağlanmış hem söylenmişti.Nasıl ağlanmasın ki yüzbinlerce genç fidan vatan uğruna mücadele etmiş.Kimi canından olmuştu kimi sakat kalmıştı.Ama şehitlik ve gazilik rütbesinin onuru her şeyden kutsal sayılmıştı.
    Ders kitaplarında önemli bir savaş olarak geçen Çanakkale Zaferi gerçekte ne kadar satırlara ne kitaplara sığdıralabilir.Yaşanmış olan bu zafer Türk halkının mehmetçiğin yüce ruhunun destanıdır.Bu destan geçmişte de konuşulmuş,günümüzde de konuşuluyor,gelecekte de konuşulacaktır