Çanakkale Resimleri ve Fotoğrafları

'Türkiye ile ilgili' forumunda By_TuaL tarafından 14 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

1. ÇANAKKALE

Çanakkale Türkiye''nin kuzeybatisinda Avrupa ve Asya kitalarini birbirinden ayiran ve kendi adini tasiyan Bogaz''in iki yakasinda kurulmustur.
    Çanakkale''nin dogusunda ve güneydogusunda Balikesir, batisinda Ege Denizi kuzeybatisinda Edirne, kuzeyinde Tekirdag ve Marmara Denizi bulunmaktadir.Eski çaglarda HELLESPONTOS ve DARDANEL olarak anilan Çanakkale M.Ö. 3000 yilindan beri yerlesim alani niteligini korumustur. Ege ve Marmara Bölgesinde topraklari bulunan ilin yüzölçümü 9737 kilometrekare,kiyi uzunluklugu 671 kilometredir.
    Konumu geregi Akdeniz ve Karadeniz iklimi arasinda geçis iklimi gösterir.Yagislar genelde bahar ve kis aylarinda görülür.
    Erken Bronz Döneminden bu yana önemli bir yerlesim merkezi olan Çanakkale; Çanakkale Bogazi sayesinde Anadolu ile Avrupa ve Akdeniz ile Karadeniz arasindaki baglantiyi saglayan iki geçit bölgesinden biridir. Bu özelligi nedeniyle oldukça zengin bir tarihi vardir. Cografi konumu, yörede yasayan topluluklara ekonomik ve askeri üstünlük saglamis, onlar da uygarlik alaninda çagdaslarini geçmislerdir. Ancak bu durum, yöreyi çesitli göç ve istila hareketlerinin hedefi yapmistir. Degisik tarihlerde yerlesmek yada yagmalamak amaciyla bölgeye gelenler olmus, her iki durumda belirli kültür alisverisini yogunlastirmistir. Bu kültürel yogrulma, yüzyillar boyu kesintilerle sürmüs, bunun sonucu oldukça renkli bir kültür mozayigi ortaya çikmistir. Bogazin en dar yerinde Fatih Sultan Mehmet döneminde Rumeli yakasinda Sestos dolaylarinda Kilitbahir, Anadolu yakasinda Abydos dolaylarinda Sultaniye (Kale-i Sultaniye) yada Çanak Kalesi adi ile anilan kaleler yapilmistir. Bugünkü Çanakkale Ilinin adi Anadolu yakasindaki Çanak Kalesinden gelmektedir.

ÇANAKKALE DEN GÖRÜNÜM
    çanakkale.

ASSOS MAABETİ
    asos mabeti.

DUR YOLCU
    çanakkale dur yolcu.

ŞEHİTLİK
    çanakkale şehitlik.

TUROVA
    TUROVA.

2. Gerçekten görülebilitesi yüksek bir şehir.. Herkesi bekleriz..

3. her sene ben en az 10 sefer gelirim ara ara. evet bencede herkesin göreceği güzel bi şehrimiz:)

4. Ben de Çanakkale Savaşları'nın olduğu bölgelere gitmiştim.Gerçekten güzel ve görülesi yerler.Mutlaka gidin..!

5. son ne zaman geldiniz bilmiyorum ama geride bıraktığımız 3-4 yılda güzel değişiklikler oldu..