Can dündar- evlilik

'Kadınca' forumunda Elif tarafından 14 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

1. Evlilik, inanmadigim halde içerisinde 17 seneyi>> >> >>>>>>bitirdigim bir kurum benim için..>> >> >>>>>>17 senede (abartmiyorum) 40 çift arkadasimin son verdigi>> >>kurum>> >> >>>>>>ayni zamanda da... Evliligimin bu kadar uzun sürmesinin gizi>> >> >>>>>>belkide kuruma inanmamaktan geçiyor.>> >> >>>>>>Evliligi toplumun dayattigi sekilde yasamamaktan...>> >> >>>>>>Nedir bu dayatmalar?>> >> >>>>>>Erkegin muhakkak kadindan yasça büyük olmasi, egitim>> >> >>seviyesinin erkegin lehine yada en azindan>>esit olmasi>> >> >>>>>>>> >> >>>>>>bunlarin sadece ikisi...>> >> >>>>>>Olmaz, yürümez diyor toplum... Erkek yasça büyük olmali ki,>> >>kadina>> >> >>>>>>"hot" dediginde oturmali kadin...>> >> >>>>>>>> >> >>>>>>Yada yumusatiyorlar; efendim kadin erkekten önce çöktügü>> >>için>> >> >>>>>>(hani dogum felan) küçük olmaliymis yasi... Egitimde de>> >>böyle..>> >> >>>>>>Kadinin çok okumusu bilmis olurmus, evde kalmakmis>> >>layiki....>> >> >>>>>>ESiM BENDEN 2 YAS BÜYÜK; ne "hot" dememe gerek kaldi>> >> >>>>>>17 senede, ne de benden önce çöktü...>> >> >>>>>>>> >>>> >>>>>>Yillar içinde ben yaslandikça o gençlesti, "oo Can bey>> >>kapmisiniz>> >> >>>>>>çitiri" esprilerine muhattap dahi oldum. ESiM 3 ÜNiVERSiTE>> >> >>>>>>BiTiRDi; ben bi taneyi 9 senede bitirdim..>> >> >>>>>>>> >> >>>>>>Ne o bana bilmislik tasladi, ne ben ona ezik baktim...>> >>Kulaga>> >> >>>>>>gelen müzik tekse de, onu olusturan notalar>> >> >>farklidir der Halil Cibran... Bunu unutmadik biz. Ben>> >>konusurken o>> >> >>dinledi,>> >> >>>>>>Ben dinlerken o konustu 17 sene.>> >> >>>>>>>> >> >>>>>>O öfkeliyken ben, ben öfkeliyken o "haklisin bitanem...">> >>dedik,>> >> >>>>>>>> >>>> >>>>>>öfke bitip firtina duruldugunda "ama bi de böyle düsün" de>> >>dedik>> >> >>>>>>fikrimizi savunurken.>> >> >>>>>>>> >> >>>>>>Farkli insanlar olarak görmedik birbirimizi, ayni amaç için>> >> >>>>>>savasan neferlerdik bu hayatta...>> >> >>>>> >> >>>>>>Asla bilmedik ne kadar para kazandigimizi, ortak>> >> >>cüzdanimizdan gerektigi kadar aldik..>> >> >>>>>>>> >> >>>>>>Ne kadar çalarsa çalsin masanin üstünde telefon, kim bu>> >>saatte>> >> >>>>>>arayan karsi cins diye sorgulamadik da ama... Sevginin en>> >>büyük>> >> >>>>>>dostuydu bizim için "güven"... Ve güvenin ardina saklanmis>>>> >>bir>> >> >>>>>>"saygi" vardi daima... Ne kavgalar, ne badireler atlattik 17>> >> >>>>>>senede...>> >> >>>>>>>> >> >>>>>>Eee ülkeler neler gördü, biz çekirdek aile mi sütliman>> >> >>>>>>yasayacaktik...>> >> >>>>>>>> >> >>>>>>Öyle bir girdik ki birbirimize, ben ilk kez odamin disinda>> >>yattim>> >> >>>>>>bi gece, misafir odasinda... Gece yarisi kapi açildi, esim>> >>"ne>> >> >>>>>>yapiyosun burda?" diye sordu kapinin esiginden,>> >> >>>>>>"uyuyorum" dedim buz gibi bi sesle...>> >> >>>>>>Gitti, gelmesi 1 dakikasini almisti elinde yastikla... "kay>> >>yana">> >>>> >>>>>>dedi daracik yatakta.>> >> >>>>>>"ne yapiyosun?" dedigimde "benim yerim senin yanin, sen>> >>gelmezsen>> >> >>>>>>ben gelirim" dedi...>> >> >>>>>>Anladim ki o gece, en uzun kavgamiz yat saatine kadar>> >>sürecek...>> >> >>>>>>Ve bence dogrusu da bu...>> >> >>>>>>Özen gösterdik o günden sonra, evin her yerinde kavga ettik,>> >>yatak>> >> >>>>>>odamiz haric..>> >> >>>>>>>> >> >>>>>>Kirsak da zaman zaman kalplerimizi, asla kin tutmadik>> >> >>>>>>birbirimize...>> >> >>>>> >> >>>>>>Toplum kurallariyla oynasaydik bu oyunu belki de 41 inci>> >>çift>> >>>> >>>>>>olacaktik o listede...>> >> >>>>>>>> >> >>>>>>Ama oyunun kurallarini biz koyduk... Nede olsa bizim>> >>oyunumuzdu,>> >> >>>>>>oynanan... Evlilik; hesapsiz içine dalinmasi gereken bir>> >>oyun>> >> >>>>>>bence... Topluma kulaklarini tikayarak hemde... Ne benim, ne>> >>de>> >> >>>>>>bizim sözlerimizle...>> >> >>>>>>Sadece gönlünüzden geçtigince...>> >> >>>>>>Dedigi gibi Ataol Behramoglu' nun; "...Yasadiklarimdan>> >>ögrendigim>> >> >>>>>>bir sey var: Yasadin mi büyük yasayacaksin, irmaklara, göge,>> >>bütün>> >> >>>>>>evrene>> >> >>karisircasina. Çünkü ömür dedigimiz sey, hayata sunulmus>>bir>> >> >>armagandir.>> >> >>>>>>Ve hayat, sunulmus bir armagandir insana...">> >> >>>>>>CAN DÜNDAR

2. :))))))))