Cam süsleme hangi yörede yapılır?

'Merak Ettiklerimiz' forumunda Misafir tarafından 8 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Cam süsleme nerelerde yapılır cam süsleme hangi yörede yapılır?
   
 2. Cevap: Cam süsleme hangi yörede yapılır?

  CAM SÜSLEME SANATI; VİTRAY...

  Önceleri hep büyük mimari yapılarda rastlardık bu süsleme sanatına. Çok özel ve o büyük yapılara dair birşeydi sanki, onlara özeldi. Camilerin pencerelerindeki o rengarenk camlardı bize göz kırpan, baktıran. Veya önemli bir mekanın paravanıydı, tablosuydu, aynasıydı...

  Anadolu uygarlıklarından elde edilen cam işçiliğinin en seçkin örnekleri günümüzde cam'ın tarihi gelişimi konusuna ışık tutmaktadır.

  Çeşitli model ve formlarda vitray, Selçuklular döneminde geliştirilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde İstanbul'un fethiyle camcılığın merkezi bu kent olmuştur. Çeşm-i bülbül, Beykoz işi bu dönemden günümüze ulaşabilen tekniklerden bazılarıdır.

  Vitray kelimesi hem renkli camların birleşmesiyle oluşturulan yapıyı hem de bunu yapma sanatını ifade etmek için kullanılır.

  Vitray genel olarak renkli cam parçalarının kurşun dolgu malzemesiyle birleştirilerek lehimlenmesiyle yapılsa da; tasarımını zenginleştirmek için boyanmış camlar ve pirinç renkli birleştirme malzemesi de kullanılabilir.

  Vitray sanatı, hem görsel yönüyle sanatsal bir beceri ve yaratıcılık gerektirmekte, hem de bu dekoratif parçaların geniş yüzeylerde sağlam bir şekilde durabilmesini sağlayan iyi mühendislik hesaplamalarına ihtiyaç duymaktadır.
   
Yükleniyor...
- süsleme hangi yörede Forum Tarih
Yılbaşında ağaç süsleme geleneği hangi dinden gelmektedir Bilgi Rehberi 14 Ocak 2013
Tekstilde Giyecekleri süslemek için eklenen süslere ne ad verilir Sorun Cevaplayalım 20 Ağustos 2015
Evdeki malzemelerle pasta süsleme Damak Keyfi 20 Kasım 2013
Evde Pasta Yapımı Ve Süslemesi Damak Keyfi 28 Şubat 2013