Çalışan kadın olmak isteyenler

'Güncel Bilgiler' forumunda Esra Öztürk tarafından 5 Haziran 2016 tarihinde açılan konu

1. Çalışan kadın olmak isteyenler

Hiç telaşı bitmez, alarm sesini kaç kere kurmuş ki, bir iki yok canım üç. Sabah 08.00’ de başlayan mesai için sabah 06.00 ‘dan dan itibaren çalan alarm sesi. Hadi çabuk kalkmalısın, yataklar düzelecek, çocuklar hazırlanacak, kahvaltı hazırlanacak, masa toplanacak, o neee saçlar almış başını gidiyor, gözlerde biraz şiş mi galiba, tabi gece ortalığı toplayacağım, çocukların dersleri, yarın akşam ki yemeği pişir, geç yatarsan böyle gözlerde balon gibi olur.

Benim anlamadığım, gece yatmadan önce toparladığım ev, sabah uyandığımda nasıl bu kadar dağınık oluyor anlayamadım. Gece birileri gelip, galiba evde halay çekiyor. Her şey tamam galiba, koştur koştur evden çıkarsın, tabi unuttukların olur, düşünürsün kapıyı kilitlemiş miydim, çayın altını söndürmüş müydüm? Mesaiye biraz da olsa geç kalmışındır. Biraz çalım yemek hakkındır. Tabi müdürün patronun senin ev halini düşünmek zorunda değildir. Erkek personele sana yaptığı çalımı yapamaz patron, çünkü oda erkektir ve ikisi de istedikleri anda kaba kuvvet olabilmektedirler. Sekiz saatlik mesaide işi yaparsın, bitiremezsin, bitiremeyince hadiii bir saat daha mesain uzayabilir. Uzadığına bakmada evdeki bütün işlerde bir saat ileriye kayar ve buda demektir ki sen bir saat daha geç yatacaksın, sabah yine söylenerek yataktan kalkacaksın. İş yeri iş yeri değil ki, manyağı olur, kendini çok akıllı sanan ukalalar olur, iş yapıyor gibi görünüp kaytaranı olur, yağcısı olur, yalakası olur. Hem cinslerinden de çekersin. İş yapmaz ağzı güzel laf yapar bir bakarsın el üstünde tutulur, modelist gibi ortalık da gezer kimsede demez ki bir işin ucundan tut. Sen çırpınır durursun artık. Zordur çalışan kadın için hayat, birde anneysen, birde sorumsuz eşin varsa, çekilmez olur her şey. Güzel olan yanı da vardır. Çalışırsın, sevdiğin bir işi de yapıyorsan, kendi mesleğinse bütün olumsuzluklara rağmen güzeldir çalışmak. Hele bir de maaşını alıp, kendi istediğin bir kıyafeti kimseye hesap vermeden alıyorsan ne güzeldir çalışmak. İş yerinde birkaç da kafa dengi arkadaşın oldu mu, dertleşirsin, kaynananı çekiştir, kocayı çekiştir, kafan rahatlar, hafiflemiş bir şekilde evine gidersin.

Akşam evine gittiğinde yorgun olursun, ama üstünü değiştirdiğin anda kros da derece yapacak gibi koşturmaya tekrar başlarsın. Bu tür yaşananlardan sonra çalışmayı hala düşünen güçlü kadınlarımıza selam olsun.