Çalışan işçi hakları

'Merak Ettiklerimiz' forumunda Misafir tarafından 12 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. Iyi çalışmalar sizden bir arkadşım için bilgi almak istiyorum kendisi 12 saat çalışıyor ve haftada sadce 1 gün izin kullanıyor bunun dışında hiç bir izin kullanmıyor, yemek ve dinlenme molası kendisine verilmiyor bunun için nasıl bir yol izleye biliriz yardımlarınız için teşekkür ederiz. Iyi çalışmalar
    2. Cevap: Çalışan işçi hakları

  İşçi hakları insan hakalrı evrensel beyannameisnin bir parçasıdır. BU haklar yasal olduğundan hak ihlali durumunda iş mahkemelerine başvurulabilir.

  Birleşmiş Milletler işçi haklarını desteklemek için İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne iki madde eklemiştir. Bu maddeler:

  Madde 23

  Her şahsın çalışmaya, işini serbestçe seçmeye, adil ve elverişli çalışma şartlarına ve işsizlikten korunmaya hakkı vardır.

  Herkesin, hiçbir fark gözetilmeksizin, eşit iş karşılığında eşit ücrete hakkı vardır.

  Çalışan her kimsenin kendisine ve ailesine insanlık haysiyetine uygun bir yaşayış sağlayan ve gerekirse her türlü sosyal koruma vasıtalarıyla da tamamlanan adil ve elverişli bir ücrete hakkı vardır.

  Herkesin menfaatlerinin korunmasi için sendikalar kurmaya ve bunlara katılmaya hakkı vardır.

  Madde 24

  Her şahsın dinlenmeye, eğlenmeye, bilhassa çalışma müddetinin makul surette sınırlandırılmasına ve muayyen devrelerde ücretli tatillere hakkı vardır.