Cahit Arf Kimdir Kısaca

'Hakkında bilgi' forumunda zamaneanne tarafından 25 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

1. Cahit Arf Kısaca hayatı

Cahit Arf Biyografisi

cahit+arf.

Tubitak bilim kolu eski başkanı ve matematikçi Cahit Arf; 1910 yılında doğmuş 1997 yılında vefat etmiştir.

Yüksek öğrenimini Fransa'da Ecole Normale Superieure'de 1932'de tamamladı. Bir süre Galatasaray Lisesi'nde matematik öğretmenliği yaptıktan sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nde doçent adayı olarak çalıştı. Doktorasını yapmak için Almanya'ya gitti. 1938 yılında Göttingen Üniversitesi'nde doktorasını bitirdi.

Cahit Arf, cebir konusundaki çalışmalarıyla dünyaca ün kazanmıştır. Sentetik geometri problemlerinin cetvel ve pergel yardımıyla çözülebilirliği konusunda yaptığı çalışmalar, cisimlerin kuadratik formlarının sınıflandırılmasında ortaya çıkan değişmezlere ilişkin Arf değişmezi ve Arf halkaları gibi literatürde adıyla anılan çalışmaların yanı sıra "Hasse-Arf Teoremi" adı ile anılan teoremi matematik bilimine kazandırmıştır.

"Matematik de resim, müzik ve heykel gibi bir sanattır" diyerek matematiğin sanatsal yönünü vurgulamıştır.

2. Çok güzel bir konuyu kısa olarak yazmış ve bizlere sunmuş.Bana göre güzeldi ve keyifliydi okumak.KISACA (muhteşem)

3. bence gayet iyi anlatımlı kısa ve öz olmuş teşekkürler

4. Çok teşekkürler mat.projeye çok yaradı tşkler

5. çok iyi olmuş bu şeyde emeği geçen herkeze tesekkürler

6. teşekürler hem genel alarak kısaltılmış

7. çok güzel matematik ödevime çok yardımcı oldu teşekkürler

8. harika güzel olmuş ödev için kısa ve biligili teşekkürler

9. site de yazıları da çook güzel sosyal performans ödevimi sayenizde yaptım sağolunnnnnnnn

10. Çok güzel teşekkür edrim ödevime çok yardımcı oldınız :f196::f118:

11. Çok güzel olmuş hem kısa hem de uzun konu anlatımı gibi harika [ben 5.sınıfım]

12. saol hayat bilgisi odevim tamamlamsdı

13. çok güzel kısa ondan çok süper

14. eğer daha kısa olsaymış daha iyi olurmuş

15. 4 kişi şey araştırdım ondan ellerim koptu daha kısa olabilirdi

16. allah sizden razı olsun

17. Yani... Bilemiyorum. Bence hiç de güzel değil. Öyle aam şaamlık bi şeyi de yok. Bence daha iyi olabilirdi... BENCEEEEE

18. çok tşkkrlr çok beğendi öğretmennnn :)))

19. çok güzel