Buzdolabı ne zaman icat edildi

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Wish tarafından 26 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

 1. İlk elektrikli buzdolabı , Karl Linde tarafından 1877′ de geliştirildi . Besinlerin bozulmadan uzun süre saklanabilmesi için gerekli olan , ortamın soğuk olması koşulu , ilk kez Karl Linde açısından yapay olarak sağlanmıştı . Linde’ nin bu durumu sağlamak için, yemek kabininin arkasına freon gazı yerine metil ether isimli son derece patlayıcı olan bir gaz pompalıyordu . Bu yüzdende o ilken sistem pek yaygınlaşmadı . Günümüzde kullanılan Freon gazı kullanılan ilk buzdolabını ise Balzer Von Platen ve Carl Munters beraber tasarlamıştır .

  Günümüzde soğutma tertibatı olan kamyonlar , vagonlar , gemiler , uçaklar , besinleri uzak mesafelere ilk günkü hali gibi taze olarak ulaştırabilmektedir . Besin işleme fabrikalarında dev soğutucular kullanılmaktadır .

  Buzdolabı yardımıyla yanlızca besinleri soğuk tutmak değil ayrıca buz da üretilmektedir . Kısaca , Buzdolabı hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmuştur .
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 29 Haziran 2014
 2. İlk elektrikli buzdolabı, Karl Linde tarafından 1877’ de geliştirildi. Yiyeceklerin bozulmadan saklanabilmesi için gereken, ortamın soğuk olması koşulu, ilk defa Karl Linde tarafından yapay olarak sağlanmıştı. Linde’ nin cihazı, yiyecek kabininin arkasına freon gazı yerine metil ether adlı son derece patlayıcı bir gaz pompalıyordu. Bu yüzden pek yaygınlaşmadı. Freon gazı kullanılan ilk buzdolabını ise Balzer Von Platen ve Carl Munters birlikte tasarlamıştı.


  alıntı
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 29 Haziran 2014
Yükleniyor...
- Buzdolabı zaman icat Forum Tarih
Hamurişleri Buzdolabında Nasıl Saklanır ? Merak Ettiklerimiz 16 Haziran 2014
Buzdolabı kokusunu gidermek için ne yapılır Merak Ettiklerimiz 7 Haziran 2014
Kapaklardan Buzdolabı Süsü Yapımı El Becerileri 11 Haziran 2013
El Yapımı Buzdolabı Süsleri El Becerileri 5 Haziran 2013