Büyük Jang Geum(Dae Jang Geum)Saraydaki Mücevher-Jewel in the palace

'Popüler Diziler' forumunda Ezgi tarafından 16 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

1. Saraydaki Mücevher

Uzun bir aradan sonra herkese merhaba ;)
    Yaz geldi.
    Yaza ertelediğim çook şey vardı: En başta tabiki Kore d
    izilerim:f196:Dizilerle birlikte farklı bir kültür tanımak çok hoş.
    Sözü uzatmadan konuya geliyorum.Dizi tanıtımlarıma Kore dizisi severlerin -Trt de yayımlanması nedeniyle-en iyi bildikleri o müthiş diziyle başlıyorum:
    Saraydaki Mücevher.Bugüne kadar çok dizi izledim ama hayatımda bu kadar yararlı bir dizi daha görmedim:Asya mutfağını,Kore tarihini,Kore gelenek göreneklerini,Kore'de yetişen şifalı,zararlı otları,dizinin geçtiği dönemdeki tıbbi gelişmeleri,akapunkturun özelliklerini,bazı ilaçlarını yapımını hatta siyah noktalara neyin iyi geldiğini:f40: gibi daha birçok şey hakkında bilgi edinmiş oldum.
    54 bölümlük bu dizide (izleyenler bilir) aşkın anlatılışı da çok hoş.
    Bence aşkın en güzel masum,asaletli anlatıldığı nadir yapımlardan biri.
    İzlemek isteyipte altyazı sevmeyenler için Türkçe dublajlı bölümleri dizi sitelerinde mevcut.(Altyazı konusunda (Trt dublajı hariç) Kore yapımı filmlerde veya dizilerde dizinin bütün özelliği gidiyor bence.Korelilerin kendine has sevimli aksanları diziye ayrı bir tad katıyor.)
    İşte Fotolar:

Sonunu anlatmadan ilk birkaç bölümü kısaca:f40: özetleyeceğim.
    Jang Geum'ın(anime versiyonunda cangum diye telaffuz ediliyor ama dizide cangema diye sesleniliyordu) annesi yıllar önce sarayda leydidir.İftiralar sonucu saraydan trajik bir biçimde ayrılır.(Gizlice zehir içirirler.En yakın arkadaşı durumu bildiği için zehire farkettirmeden panzehir karıştırır. Zehirin etkisi panzehirle azaltılmışta olsa nabzını zayıflatmıştır.Bu yüzden öldü zannedilir.)Jang Geum'un babası ise saray muhafızıdır.O da eski kralın emrini uyguladıyıp kraliçeyi ölümüne neden olanlar arasında olduğu için kraliçenin oğlu yeni kral tarafından aranmaktadır.Bu yüzden saklanır.Kaçarken yolda bir kahinle karşılaşır.Kahin hayatını üç kadının değiştireceğini söyler:
    1.Kadını öldürmek isteyecek ama kadın onun yüzünden ölmeyecek.
    2.Kadının hayatını kurtaracak ama onun ölümüne neden olacak.
    3.Kadın ise adamın ölümüne neden olacak ama birçok insanın hayatını kurtaracak.

Adam(ben ajuşşi diyeyim) bu kadınlarla karşılaşmamayı umarken 1.kadınla zaten karşılaştığını farkeder.(Kraliçedir)
    Bir gün göl kenarında Jang geumanın annesini baygın halde bulur ve ona şifalı otlardan ilaç hazırlayıp kendine gelmesini sağlar.O uyanınca kadını kurtardığını farkeder ve ikinci kadın olduğunu anlar.Onun gitmesine göz yumar çünkü ölümüne sebep olmaktan korkar.(güzel bir ayrıntı jang geumanın annesi yolda yürüken içine sinmez ve onu takip eder.Bazen kısa yoldan gidip geçitlerdeki taşları düzeltir.)Jang geumanın annesinin gidecek yeri yoktur.Saraya dönse tekrar öldürmeye çalışacaklarını biliyordur.Ajuşşiyi farkeder ve ondan yardım ister.Ajuşşi ise ona kehaneti anlatır.Jang geumanın annesi ise bunun umrunda olmadığını söyler.

Aradan yıllar geçer.Evlenmişlerdir ve ana karakterimiz jang geum küçük bir kızdır.Okumaya çok meraklıdır.Babası onlara aslında asil soylu olduklarını ve bunu kimseye söylememesini ister.Jan geumda daha çocuk işte birgün çarşı gibi birşeyde bunu ağzından kaçırır.Babası tutuklanır.Annesiyle ikisi kaçarlar.Yıllar önce onu öldürmeye çalışanlar ise yaşadığını anlarlar ve peşine düşerler.(bu arada panzehir katan arkadaşıylada bir şekilde görüşür ondan yardım ister)Yolda jang geumanın annesinin kalbine ok saplanır.Ölmeden önce kızına saraya gidip başkahya olmasını vasiyet ettiği ve arkadaşını anlatan bir mektup yazar.Annesi jang geumanın topladığı ve çiğneyemez diye kendi dişleriyle parçaladığı dağ çileğini yer ve daha fazla danamaz ve ölür.
    (ölmeden önce 3. kadınınında kızı yani jang geuma olduğunu farkeder)
    Jang geum bir şekilde saraya leydilik sınavı için girer.Bundan sonra Jang Geumanın asıl zorlukları başlıyordur.Anlattığım kısmı dizinin ilk 3 bölümü falandı.
    Bana kalsa hepsini yazarım ama dizinin heyecanlı yerlerini ve özellikle sonunu yazanlara çok gıcık oluyorum.Kendim aynı duruma düşmek istemem:f196:

Yazı tamamen bana aittir.Yazım hataları cümle düşüklükleri ile dolu bir yazı olduğunu hissediyorum.İnş. anlaşılır olmuştur.Yeni bir Asya yapımı dizide görüşmek üzere...
    (her dizide böyle anlatmam hee Jang geuma torpil geçtim :) )

2. Cevap: Büyük Jang Geum(Dae Jang Geum)Saraydaki Mücevher-Jewel in the palace

İnanmıyorum Ezgiiiiii sen bunları mı izliyorsunn :f30:

3. Cevap: Büyük Jang Geum(Dae Jang Geum)Saraydaki Mücevher-Jewel in the palace

İzleyemez mi alla alla zevk meselesi. Senin kurtlar vadisi pusu'ndan daha güzel oldukları kesin.:f30:
    Teşekkürler Ezgi Ablacım.:f40:

4. Cevap: Büyük Jang Geum(Dae Jang Geum)Saraydaki Mücevher-Jewel in the palace

Paylaşım için teşekkürler :) Harika bi diziydi :)