Büyük deneyi rap şarkısı yaptı, ‘tıkları’ kaptı

'Haberler' forumunda chemist tarafından 9 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

1. Büyük deneyi rap şarkısı yaptı, ‘tıkları’ kaptı

ABD’deki Michigan Üniversitesi’nde okuyan 23 yaşındaki Kate McAlpine, aşamaları pek çok kişi için “karmaşık” olan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) deneyini bir rap şarkısıyla anlattı.
    Kate McAlpine

“Large Nadron Rap” adlı şarkının klibi de, McAlpine’in gerekli izinleri alması sonucu CERN Laboratuvarı’nda, deneyin yapılacağı tünelde çekildi. McAlpine, şimdi bu klip sayesinde “ Youtube’un yükselen yıldızı olma yolunda ilerliyor. Yayına konduğu 28 Temmuz’dan beri 1.2 milyonu aşkın kişi tarafından izlenen klipte McAlpine, deneyi basit bir dille ve ayrıntılarıyla anlatıyor.
    Klibi izleyen ve aralarında fizikçilerin de olduğu insanlar fikre olumlu yaklaşıyor. Mesela CERN’in sözcüsü James Gillies de “Rap’e bayılıyoruz, bilim ile birleşince daha da güzel olmuş” diyor.

2. Teşekkürler chemist ben ne yaptıklarını pek anlayamadım ama olsun önemli olan paylaşım. .:) :)

3. Ne diyim iyi yapmış. O deneyi anlamak ve klibinde kalitesini anlayabilmek için fizikçi olmak lazım.Yani deneyi klipte tam anlatabilmişmi anlatamamış mı :f19: yorum yapamam ben. Zaten okulda da deneyleri hiç sevmezdim.;) :

4. arkadaşım hoşbuldum

senin esprili cevaplarını o kadar özledim ki :f40:

5. iyi bişeycikler yaptıkları kesin :f20:

benim fizik derslerim hep zayıftı :oops:

yani teşekkürler. .. :f106: