Burun kanamasının nedenleri nelerdir

'Sağlık bilgisi' forumunda ZeuS tarafından 30 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu

 1. Burun kanamasının nedeni,
  burun kanaması nedir,
  burun kanaması neden olur,
  burun kanamasının sebepleri


  Burun kanaması nedenleri farklılık gösterebilir. Kimi neden sadece basit fiziksel bir yaralanmadır. Kimi neden ise ciddi bir hastalığın işareti olabilir. Burun kanaması en çok çocuklarda ve yaşlılarda görülür. Gençlerde ve çocuklarda görülen burun kanaması tipi sık tekrarlayan ve az miktarda kan veren tiptir.

  Bu kanamalar genellikle burnun 1 cm içindeki yoğun kan damarlarının olduğu bölgede görülür. Çocuklarda burun kanamasının temel nedeni burun karıştırmasıdır. Çocuklar oyun için burun karıştırabilirler ancak bu bir iç organ hastalığının işareti de olabilir.

  Eğer çocukta alışkanlık olmuşsa sürekli bu bölge ile oynayarak kanatabilir. Kuru havalarda ve üst solunum yolu enfeksiyonu durumlarında da burun kanamasını görülebilir.

  Yaşlılarda görülen burun kanamaları ise çocuklarda görülen burun kanamalarından farklıdır. Çoğunlukla bu kanamalar şiddetli olurlar. Kendiliğinden durmazlar. Burnun arka bölgesinden kaynaklanıyorsa hastaneye yatırma zorunluluğu olabilir. Yüksek tansiyon bu tip kanamaların ana sebebidir.

  Kan sulandırıcı ilaçlar da bazen bu duruma neden olurlar. Hasta bekletilmeden doktora gösterilmek üzere hastaneye götürülmelidir.
   
Yükleniyor...
- Burun kanamasının nedenleri Forum Tarih
Burun Kanamasının Nedenleri Hastalıklar 12 Aralık 2012
Burun Kanamasının En Sık Görülen Nedenleri Sağlık Rehberi 13 Kasım 2009
Burun Kanamasının Tedavisi Hastalıklar 13 Aralık 2012
Gebelikte Burun Kanamasının Sebebi Nedir Bebek Bakımı 24 Kasım 2012