Burun kanamasında ilk yardım

'Sağlık Rehberi' forumunda HazaN tarafından 12 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

1. Burun kanamasında ilk yardım
    burun kanamasında evde veya profesyonel yardım

Evde Tedav i

Burun kanamsı genellikle evde yapılacak bir tedaviyle durdurabilir.

Düz bir şekilde oturun ve başınızı yavaşça öne doğru eğin. 10-15 dakika boyunca baş parmağınız ve işaret parmağınızla burnunuzu sıkı bir şekilde tutun. 10-15 dakika sonra burnunuzun hala kanayıp kanamadığını kontrol edin. Eğer kanıyorsa, aynı işlemi 10 dakika daha tekrarlayın. Burun kanamalarının çoğu 10-30 dakika boyunca uygulanan baskının ardından durur.

Burun köprüsüne uygulayacağınız soğuk kompresle veya buzla kanamayı durdurabilirsiniz.

Kanamanın ardından bir kaç saat istirhat etmenizi ve en az 12 saat burnunuzu sümkürme gibi eylemlerle zorlamamanızı tavsiye ediyoruz. Çok fazla aktivite ve uyaran kanamanın tekrarlamasına neden olabilir
    Profesyonel Yardım Ne Zaman Alınmalı

Şu durumlarda profesyonel yardıma ihtiyaç vardır:
    • burun köprüsüne 30 dakika boyunca yapılan baskıya rağmen kanamanın durmaması
    • burun köprüsünü tuttuğunuzda kanın boğazdan gelmesi
    • kanama bir darbe sonucu başlamış ve burnunuzun kırıldığından şüpheleniyorsanız

Eğer sık sık burun kanamasıyla karşılaşıyorsanız, mutlaka doktora gitmelisiniz. Burun kanamasının hemen ardından doktora gitmeniz gerekmiyor, çünkü muayene esnasında kanama tekrar başlayabilir