bursa evinin geleneksel mimarinin özellikleri nelerdir

'Merak Ettiklerimiz' forumunda Demet tarafından 23 Kasım 2014 tarihinde açılan konu

 1. Demet

  Demet Editör

  bursa evinin geleneksel mimarinin özellikleri nelerdir

  Taş kaplı sokakları, evlerin üst katlarından taşan çıkmaları, küçük pencereleri ve kafesleri, çıkmaları taşıyan payandaları ile geleneksel bir yerleşimdir. Sokak evin bir parçasıdır, evler üretim ve yaşamın sürdürüldüğü iç avluya açılırlar.

  Bursa’da çeşitli sosyal gurupların yaşadıkları evler farklı olmakla birlikte, çoğunlukla Bursa evlerinde üstte üç oda,altta bir oda, bir sofa, bir fırın yer alırken, 16. yüzyıla kadar kerpiçle yapılan binalarda bu yüzyıldan sonra ahşap kullanımının önemli ölçüde arttığı, özellikle 18. yüzyıldan itibaren ahşap süsleme ve aşıboyası uygulamalarının yaygınlaştığı göze çarpıyor.

  Evler ahşaptır. Zemin katlar moloz taştan ve sıvalı, bazen de kesme taştandır. Bazı evler, ara bodrumlu olur. İki buçuk katlıdır. Mahallede yer yer çıkmaz sokak vardır. Evler bahçelidir, orta, arka ya da yan sofalıdır. Zemin katlar taşlık, oda ve depo mekanlardan oluşur. Mutfak ve tuvalet genellikle bahçededir. Ara katlar kışlık ya da koza üretimi için üst katlar ise yaşam alanları, sofalar da dolaşma mekanları olarak tasarlanmıştır

  bursa_evleri.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 22 Kasım 2014
Yükleniyor...
- bursa evinin geleneksel Forum Tarih
Bursa Cumalıkızık arası kaç km? Zaman Tüneli 17 Mayıs 2016
bursa evleri genel mimarisi ve özellikleri Türkiye Coğrafyası 9 Kasım 2014
Bursa Nüfusu 2015 Türkiye Coğrafyası 5 Şubat 2014
Bursaspor Galatasaray Maçı Hakemi Kim Ne Zaman Saat Kaçta? Spor Gündemi 30 Ocak 2013