Büreyde Ibni Husayb hayatı

'Hakkında bilgi' forumunda Ceylan tarafından 6 Şubat 2013 tarihinde açılan konu

 1. Büreyde Ibni Husayb Kimdir Kısaca  Büreyde Ibni Husayb sahabilerdendir. İslamı yayma faaliyetleri ile bilinir ve son olarak yine islamı yaymak için Horosana gidip orada vefat etmiştir. Eslem kabilesinin Sehmoğulları koluna mensup olan Büreyde Ibni Husayb ebu sehl takma ismiyle de anılır.

  Çok önemli hizmetlerde bulundu. Müreysî Gazvesinden önce istihbarat görevlisi olarak düşmanın savaş hazırlıklarını tesbit etti. Savaştan sonra da esirlerin muhafazasına memur edildi. Hudeybiye'ye giden islâm ordusuna kılavuzluk yaparak orduyu Mekke keşif kollarının takibinden kurtardı.

  Büreyde (r.a.) Bedir ve Uhud gazvelerinde bulunamadı. Fakat, Rasûl-i Ekrem (s.a.) efendimizle birlikte on altı gazveye iştirak etti. . Mekke'nin fethi sırasında Eslem kabilesine ait iki sancaktan birini o taşıdı. Sevgili Peygamberimiz onu Eslem ve Gıfar kabilelerine zekât âmili olarak gönderdi.

  Bir rivâyeti şöyledir:

  "Kim Kur'an-ı Kerim'i okur, onu dünya kazancı için vâsıta yaparsa, kıyâmet gününde, yüzü, etten soyulmuş bir kemikten ibaret olarak Arasat meydanına gelir."
   
Yükleniyor...
- Büreyde Ibni Husayb Forum Tarih
ibni arabi kısaca hayatı Biyografi 24 Aralık 2014
İbni Sina Kimdir Kısaca Hakkında bilgi 28 Şubat 2014
ibni Sina'nın çocukluğu ile ilgili anı Sorun Cevaplayalım 5 Kasım 2012
İbni Sinanın Simyaya Katkıları Nelerdir? Hakkında bilgi 26 Eylül 2012