Bulutsuzluk Özlemi Kimdir, Resimleri

Konusu '( a-b-c-d )' forumundadır ve EyLüL tarafından 17 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. EyLüL Üye

  Bulutsuzluk Özlemi Kimdir
  Bulutsuzluk Özlemi Kimdir Fotoğrafları


  Bulutsuzluk Özlemi, 1984'te kurulmuş Türk rock grubudur.Türkiye'nin ilk Türkçe sözlü alternatif rock yapan grubudur. Tarzları, Rock'ın dışında, Türkçe sözlü rock yapılabilir mi? sorusuna karşı tepki olarak gelişmiş, Batı kaynaklı rock melodi ve ritimleriyle Anadolu melodilerinin bütünleştirilmesinden oluşmuştur.Grup, şarkı sözlerinde özellikle sosyolojik, psikolojik, ekonomik ve politik konuları işlemiştir. Grubun değişmeyen üyeleri; Nejat Yavaşoğulları ve Sina Koloğlu'dur.

  Nejat Yavaşoğulları, genç yaşta müziğe başlayarak üniversite yılları döneminde çeşitli gruplar ile çalışması neticesinde 1984 senesinde adını Mümtaz Soysal'ın bir makalesinin başlığından alarak Bulutsuzluk Özlemi'ni kurmuş ve 1986 yılında ilk albümünü çıkarmıştır.

  Türkiye'nin önde gelen rock grupları arasında yer almaktadır. Döneminin ilk ve erken örneklerinden biri olan Bulutsuzluk Özlemi, çoğunlukla söz ve müzikleri Nejat Yavaşoğulları'nın yönetiminde protest müzik yapmışlardır.

  Grup şarkı sözlerinde sosyolojik, psikolojik, ekonomik ve politik konuları dikkate almıştır. Grupta Nejat Yavaşoğulları, Sina Koloğlu, Akın Eldes, Sunay Özgür, Utku Ünal, Deniz Demiröz, Berke Özgümüş, Burak Güven, Serdar Öztop,Kanöz Ozan gibi müzisyenler yer almıştır.

  Irak Savaşı sırasında Nejat Yavaşoğulları'nın gitarının üzerindeki Savaşa Hayır yazısı Power Türk televizyon kanalı tarafından silikleştirilmiştir.

  Grup halen aktif olarak stüdyo çalışmaları, albüm kayıtları, canlı konserler ve sahne gösterimleri yapmakta, aynı zamanda sosyal ve politik gündem maddeleri ile de yakından ilgilenmektedir.

  Bulutsuzluk Özlemi Resimleri


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

Benzer konu başlıkları: Bulutsuzluk Özlemi
Forum Başlık Tarih
Şarkı Sözü Bulutsuzluk Özlemi Aşk Çok Para Yok şarkı sözü 1 Temmuz 2010
Şarkı Sözü Bulutsuzluk Özlemi Numara şarkı sözü 1 Temmuz 2010
Şarkı Sözü Bulutsuzluk Özlemi - Acil Demokrasi.. 14 Ekim 2008
Özlem şiirleri Özlemi anlatan duygusal şiirler 29 Kasım 2013
Şarkı Sözü İlkay Sipahi Başucumda Özlemin 20 Mayıs 2010