Bulutlar Nasıl Oluşur Kısaca

'Kısa Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 2 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

 1. Bulutlar Nasıl Oluşur Hakkında Bilgi


  Bulutlar, serbest atmosferde buz kristalleri ve su damlacıkları gibi parçaların bir araya gelmesiyle oluşur.Bunun için, yeryüzünün dengesiz bir biçimde ısınmasıyla ya da başka nedenlerle yükselen havanın soğuyarak yoğunlaşması gerekir.

  Bulutlar, yeryüzüne ulaşan güneş enerjisini ve yeryüzünden uzaya geri yansıyan enerji miktarını düzenleyerek iklim üzerinde önemli rol oynar.Bulutlar, gökyüzünde bulundukları yükseklik, yapıları ve içeriklerine bağlı olarak enerjiyi farklı biçimlerde düzenlerler.Söz gelimi, bir bulut tipi yeryüzünden yansıyan enerjiyi yeryüzüne geri yansıtarak sıcaklığı tutarken; bir başka bulut tipiyse güneş ışınlarını yansıtarak yeryüzünün ısınmasını engelleyebilir.Örneğin, bulutsuz gecelerde havanın başka zamanlara göre çok daha soğuk olduğunu farketmişsinizdir.

  Hiçbir bulut diğeri ile şekil ve hacim olarak aynı değildir. Çünkü oluşumlarına etki eden hava akımları, sıcaklık, basınç, havadaki toz miktarı v.b. gibi o kadar çok etken vardır ki, çok değişken olan atmosferde iki yerde bütün bu şartlan eşit olarak sağlamak mümkün değildir.
   
  Son düzenleme: 6 Ocak 2013
 2. Cevap: Bulutlar Nasıl Oluşur Kısaca

  Bulut nasıl oluşur.

  Nasıl buharlaşır
   
 3. Cevap: Bulutlar Nasıl Oluşur Kısaca

  çok süper
   
Yükleniyor...
- Bulutlar Nasıl Oluşur Forum Tarih
Bulutlar Nasıl Oluşur? Sözel Dersler 13 Mart 2012
Bulutlar Nasıl Oluşur Kısaca Bilgi Ders notları 11 Şubat 2012
Bulutlar Nasıl Oluşur Sözel Dersler 2 Mayıs 2011
Bulutların Oluşumu-Bulutlar Nasıl OLuşur Özet Okulistik 4 Ocak 2011