Bulaşıcı Salgın Hastalıklardan nasıl korunuruz

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Sitem tarafından 12 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. Bulaşıcı Salgın Hastalıklardan korunma yolları nelerdir


  Bulaşıcı hastalıklardan korunmak için yapılacak en etkili yol bulaşıcı hastalık zincirini oluşturan halkalardan birini koparmaktır Kısaca belirtecek olursak, bulaşıcı hastalık zincirinin halkaları olan kaynak, bulaşma yolu ve sağlam kişi arasındaki irtibat kesilecek olursa hastalığın bulaşması önlenir Dolayısıyla hastalıklardan korunmak için alınacak önlemler de kaynağa, bulaşma yoluna ve sağlam kişiye yöneliktir Hastalıklardan korunmak için alınacak önlemleri aşağıdaki gibi açıklayabiliriz.

  Kaynağa yönelik önlemler: Bulaşıcı hastalık zincirinin ilk halkasını oluşturan kaynağa yönelik olarak alınacak önlemleri kısaca aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

  + Bulaşıcı hastalıklar salgınlara neden olduğundan en kısa sürede sağlık kuruluşlarına bildirilmelidir. Böylece hastalık, salgınlara neden olmadan sağlık ekiplerince gerekli önlemler alınır.

  + Bulaşıcı hastalığı taşıyan, diğer bir ifadeyle kaynak olan hastalar tecrit edilerek hastalığın diğer insanlara bulaşması önlenir. Bulaşıcı hastalıklara yakalanan kişiler genellikle hastanelerin tecrit odalarında tedavi edilir Böylece hastalığın yayılması önlenir.

  Örneğin; kolera, tifo, veba ve kuduz gibi bulaşıcı hastalıkları taşıyan hastalar tecrit edilerek önlem alınır. Bulaşıcı hastalıkların kendilerine özgü kuluçka sürelerinin olduğunu daha önce belirtmiştik. Bulaşıcı hastalığın kuluçka süresi kadar hastanın sağlam kişilerden tecrit edilmesine (ayrılmasına) karantina adı verilir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Ağustos 2014
Yükleniyor...
- Bulaşıcı Salgın Hastalıklardan Forum Tarih
Çocuklar Bulaşıcı Hastalıklardan Nasıl Korunur Sağlık Rehberi 17 Mayıs 2016
Bademcik Şişmesi Bulaşıcımıdır Sağlık bilgisi 13 Mart 2013
Bulaşıcı Hastalıklar Nelerdir Hastalıklar 3 Aralık 2012
Bulaşıcı hastalıklara karşı savunma sistemimiz nasıl çalışır Sorun Cevaplayalım 24 Kasım 2011