Buğday ve Buğdayın Faydaları

'Şifalı Bitkiler' forumunda ZeuS tarafından 5 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Buğdayın Yararları

  Buğday bitkisi; çok besleyici ve yaygın bir tahıldır. Karbonhidrat ve B vitamini açısından zengin bir besindir. Kalsiyum, demir ve çinko minerallerini de bol miktarda barındırır. Sağlık açısından vazgeçilmez olan lifli gıdalardandır. Buğday Yağı da E vitamini açısından çok zengindir.

  Buğdayın ve Buğday Yağının Faydaları
  Buğdayın kepekli olanı daha faydalıdır. Bağırsakları çalıştırır ve kabızlığı önler. Bağırsak ve rektum kanserini önlemeye yardımcı olur. Mideyi, beyni ve gözü kuvvetlendirir. Cinsel gücü arttırır. Buğdaydan elde edilen buğday yağı cilt ve saç bakımı için çok faydalıdır. Buğday yağı kırışıklıkları ve yaşlanmanın etkilerini azaltır. Saçlara yumuşaklık ve parlaklık verir. Saç dökülmesini önler. Aynı zamanda etkili bir antioksidandır.

  Buğday ve Buğday Yağı Nasıl Kullanılır?
  Buğday genellikle un yapımında kullanılır. Buğday unundan ekmek ve çeşitli hamur işleri yapılır. Kabuklarından kepek elde edilir. Kepekli buğday unu daha sağlıklı ve faydalıdır. Buğday aynı zamanda çiftlik hayvanları için bir yem maddesi olarak da yetiştirilmekdedir. Buğday yağı ise özellikle cilt ve saç bakımı için kullanılır.
   
Yükleniyor...
- Buğday Buğdayın Faydaları Forum Tarih
Esmer Buğdayın Sağlığa Faydaları Sağlıklı Beslenme ve Diyet 18 Aralık 2012
Çimlendirilmiş Buğday-Çimlendirilmiş buğdayın yapımı-Faydaları Şifalı Bitkiler 13 Haziran 2009
Buğday Tohumu Yağı Faydaları Kadınca 7 Mart 2014
Buğdaygiller Nelerdir? Kısa Bilgiler 14 Eylül 2013