Bu söz ciğerime işledi

'Dini Konular' forumunda karakız tarafından 13 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

1. Hasan bey şöyle anlatıyor....
    bu söz ciğerime işledi:(
    Şöyle anlatiyorlar; Bizim mahallede* inşaat ustalığı yapan* orta yaşlarda* çok fazla sigara içen* caminin önünden dahi geçmeyen bir arkadaşı* bir gün kahvede yakaladım.

-Neden hiç camiye gelmiyorsun? dedim.

-Ben namaz kılmıyorum dedi.

-Fazla sigara içiyorsun herhalde? dedim.

-Evet* çok içiyorum dedi.

-En pahalı sigara hangisi? Ben pek fiyatları bilmiyorum dedim.

-O da* Şu marka... Dört milyon küsûr dedi.

-Eğer vaktin varsa* istersen konuşalım dedim;

-Müsaitim* buyur konuşalım dedi.

Kahveciye* İki çay getir bize dedim* kahveci çayları getirdi* içiyoruz...

Buna;

Farzet bir sigara bayiinin önünden geçiyorsun. Biraz önce söylemiş olduğun o en pahalı ... marka sigarayı istedin.

Adam sigarayı sana verdi. Sen tam paraya davrandın ki* adam Yok* istemez* benden olsun dedi. Sigaranın parasını senden almadı.

Sen* ikinci defa o sigara bayiinin önünden geçerken nasıl geçersin?

Dört milyon küsûr para almadı diye* elini göğsünün üstüne koyarsın da geçersin değil mi? dedim.

Bu* Tabii dedi.

Peki* yarın Cenab-ı Hak* huzuru ilahide;

Kulum* ben seni yokluk âleminden varlık âlemine getirdim. Seni ağaç yapmadım* taş yapmadım* hayvan yapmadım* insan yaptım. Bahusus Müslüman anne-babadan dünyaya getirdim.

Dağlarda koyunlara* keçilere ot yedirdim* ama sütünü* yoğurdunu* peynirini sana yedirdim.

Akşama kadar ineklere saman yedirdim* yağını peynirini* çökeleğini sana yedirdim.

Kulum* akşama kadar tavuklar gübre deşti* ama doğurduğu yumurtayı ona değil de sana yedirdim.

Bir paket sigara verip de para almayan o adamın önünde eğilerek geçmeyi aklın kabul etti de* bu kadar nimet veren Rabbine karşı niçin Ezan-ı Muhammedî okunduğu zaman namaz kılıp benim huzurumda eğilmedin? derse* yüzün kızarmayacak mı?

Bırak cenneti-cehennemi* yüzün kızarmayacak mı? dedim.

Ben böyle söyleyince; adam*

- Bu söz ciğerime işledi. Ben bir daha namazımı geçirmem deyip bir eve gidiyor* gidiş o gidiş.

O günden sonra Allah'ın izniyle beş vakit namaza başlıyor...

Alıntıdır...

2. Cevap: Bu söz ciğerime işledi

tşkler güsel ve ibret verici allah razı olsun