Brunei Bayrağının Anlamı kısaca

'Ülkeler' forumunda Blue tarafından 17 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

1. Brunei Bayrağının Anlamı kısaca
    brunei.

Uzak doğu ülkelerinden biridir Brunei ve uzun zaman sultanının dünyanın en zengin adamı olması ile gündemde kalmıştı. Borneo adası Asya kıtasının güney doğusunda bulunur ve Brunei de bu adanın kuzey doğusunda yer alan ve iki küçük adadan oluşan bir devlettir, İngilizlerin koruması altındadır. Resmi adı Brunei Sultanlığıdır ve bayrağında da sultanlık arması vardır. Brunei Bayrağı Anlamı yaşam biçimini yansıtmaktadır. 1959 yılında yapılan düzenlemeler ile iç işlerinde serbestlik kazanmıştır ancak İngiliz koruması devam etmektedir. Ülke bilindiği gibi petrol zengini olarak tanınır.

Brunei bayrağı sarı zeminle hazırlanmıştır, sol tarafta yani göndere çekilen bölümün orta üst kısmından uzayan siyah ve beyaz bir şerit yanlamasına olarak bayrağı ikiye böler ve tam orta yerde de kırmızı kraliyet armasını görmek mümkün. Beyaz renkte olan şerit ülke başbakanını yani veziri, siyah renkteki şerit ise vezir yardımcısının sembolüdür. Brunei Bayrağı Resmi olarak ülke topraklarının verimini, kazanılmış zaferlerde akıtılan kanları değil, tamamen yönetim biçiminin ifade edilişi ile hazırlanmıştır. Her ülke kendi özgürlüğünün anlatımı olan bayraklarla dünya çapında tanınmak ister ve bu seçimler tamamen ülkelerin kendilerini ilgilendirir. Renkler, desenler, motifler, armalar ve buna benzer ülke için önemli olan en temel unsurlar bayrakların üzerindeki yerlerini alarak ülkelerini dalgalandıkça sembolize ederler.

Genelde bayrak seçimlerinde o ülkenin geçmişte yaşadığı tüm mücadelelerin yansımasını görmek isteriz ancak bazı ülkeler için bu durum farklı boyutlarda ele alınıyor aynı Brunei bayrağında olduğu gibi. Onlar ülke yönetim biçimini bayraklarına yansıtmayı uygun görmüşler. Brunei Bayrağı Açıklaması az önce de sözünü ettiğimiz gibi kraliyet arması ve başbakan ve onun yardımcısının ifade edilişi ile hazırlanmış. Zaman içinde belki bazı değişiklikler yapılabilir bayrak üzerinde ancak İngiliz koruması altında olan ve sadece iç işlerinde bağımsız olarak hareket edebilen Brunei için bu günkü yönetim biçimi önemli. Onu da bayrak seçimlerinde kullanmışlar ve bu günkü bayrağın temellerini atmışlar. Belki de İngiliz korumasından kurtulurlarsa bayrak seçimlerinde yenilikler yapmayı da kararlaştırabilirler.