boy uzaması kaç yaşına kadar sürer

'Merak Ettiklerimiz' forumunda Misafir tarafından 4 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

1. mrb ben 18 yasıma4 ay önce girdim ve benim yasıtlarımdaki arkdaşlarım benim boyumu gectiler ve ben şimdi 1,63 boyundayım ve daha uzamak istiyorum yada uzaymammın nedeni neidr yardım edin uzamak istiyorum.?

2. dila_

dila_ Yasaklı

Cevap: boy uzaması kaç yaşına kadar sürer

Boy uzamasına etki eden çok çeşitli faktörler vardır. Genetik faktörler beslenme çevresel faktörler gibi. Anne ve babanın boy uzunluğunun çocuğun boyunda etkisi vardır. Buna genetik etki diyoruz. Beslenme vücut büyüme ve gelişimi için çok önemlidir. Dengeli beslenen kimseler hem sağlıklı hem de boyları ortalamanın üzerinde oluyor. Et süt yumurta gibi proteinli gıdaları mutlaka almalıdır. Sportif faaliyetler iklim şartları da gelişmede rol oynar. İnsanın boyu 21-22 yaşına kadar uzayabilir. Uzamanın en hızlı olduğu dönem ergenlik dönemidir. Bundan sonra uzama biraz yavaşlar. Sizin yaşınız biraz ilerlemiş olmakla beraber 3-4 yıl daha uzama şansınız olabilir. Bu yaştan sonra hormon tedavisi yapılmaz. Boy uzatıcı iğne yoktur. Yapacağınız şey beslenmenize dikkat etmeniz basketbol voleybol gibi boy uzamasında faydalı olan sporları yapmanızdır. Ayrıca herhangi bir sistemik hastalığınızın olup olmadığına baktırmak için dahiliye bölümünde muayene olmanız iyi olur. Kansızlık vitaminsizlik hastalıklar bağırsak parazitleri büyüme ve gelişmeyi etkileyebilir.