Bowlingi Kim İcat Etti

'Ders notları' forumunda Aysell tarafından 30 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

 1. Bowlingi Kim Buldu

  Bowlingi ilk Kim buldu

  Bowling birçoğumuzun eğlenerek oynadığı bir oyundur. Aslında Bowling’in bulunuşu taş devrine kadar uzanmakta.
  Bowlingin bulunuşuyla ilgili farklı iddialar bulunuyor. Bunlardan şöyle bahsedebiliriz:

  Bowling’in icadı ile ilgili olası iddialardan bir tanesi Alman bir tarihçi olan William Pehle tarafından ortaya atılmıştır. William Pehle oyunun bulunuş tarihinin MS 300 lerde olduğunu ve oyunun mucidinin Almanlar olduğunu iddia etmektedir. Bowling oyununun dini törenlerde kişinin günahları varsa onları belirlemek için kullanıldığını belirtmiştir. William Pehle’ye göre Alman rahipler Bowling’i insanların inançlarını test etmek için bir yol olarak kullanmışlardır.

  Bir diğer iddia ise; Flinders Petrie, bir İngiliz antropolog eski zamanlarda bu oyuna dair kanıtlar bulmuştur. Flinders Petrie, arkeologlardan oluşan bir ekip ile birlikte, 1930 yılında Mısır’da yaptığı çalışmalarda bowling’e benzer bir oyunun oynandığına dair kanıtlar bulmuştur.

  Bir başka iddia İngilizler tarafından ortaya atılmıştır. Onlar da bowling ‘i icat edenlerin kendileri olduğunu savunmuşlar oyunun ilk olarak 1100 lü yıllarda oynandığını belirtmektedirler. İngiltere’de oyuna ait, dokuz iğne, skittles ve yarım kase olmak üzere bir birkaç isim ortaya atılmıştır. Bu oyunun İngilizler arasında oldukça popüler bir oyun olduğu belirtilmiştir. Kral III. Edward, 1366 yılında oyun hakkında bir bildiri yayınladığına dair kayıtlar bulunmaktadır.

  Alıntı
   
Yükleniyor...
- Bowlingi İcat Etti Forum Tarih
Bowlingi Kim Buldu Ders notları 28 Nisan 2012
Bowling Sporu - Bowlingin Tarihi - Bowling Genel Kuralları Spor Gündemi 15 Mayıs 2011
Bowlingi Kim Buldu, bowlingin icadı Ders notları 25 Ocak 2011
Radyonun icat edilmesi başka hangi icatlara öncülük etmiş olabilir açıklayınız Etüt Merkezi 9 Nisan 2015