Bitlisin Yöresel Halk Oyunları

'Türkiye Coğrafyası' forumunda HazaN tarafından 2 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Bitlis halk oyunları
  Bitlis yöresine ait halk oyunları

  Doğu Anadolu illerimizden biri olan Bitlis’teki halk oyunları zaman zaman dizi, zaman zaman da tutunmadan oynanan grup oyunları biçimindedir. Tutunmadan, çoğu zaman karşılıklı iki dizi biçiminde, bazen de halka halinde oynanan ve bu yörede çok sevilen bir oyuna yörede Harkusta ya da Halkusta denir. Harkusta, el ele vuruşularak oynanan bir oyun çeşididir. Bu oyun Siirt, Van, Diyarbakır, Muş ve Malatya’da da oynanmaktadır. Bu bakımdan bu yöreye Harkustalar Bölgesi de denmektedir.

  Harkustaların, birbirinden ufak farklarla ayrilan bazı çesitler bulunmaktadır. Çeşitlerdeki farklılıklar ve özellikler el vuruşlarında görülmektedir. Örneğin Mutki Harkustasında çiftler karşı karşıya durarak el vuruşturdukları halde, Meryem Harkustası’nda karşılıklı gelip birbirlerini bir boy geçtikten sonra geriye dönerek ellerini vuruştururlar.
  Bitlis ilinde yaygın olarak oynanan oyunlardan bazıları şunlardır: Govenk, Ağır Govenk, Meyroki, Garzene, Sepe, Tiringo, Bapuri, Değirmenci, Bitlis’te Beş Minare, Odun Attım Mutfağa, Çarşıda Atlas, Nare ve Temurağa.
   
Yükleniyor...
- Bitlisin Yöresel Halk Forum Tarih
Bitlisin Yöresel Yemekleri Türkiye Coğrafyası 11 Nisan 2011
Bitlisin Yöresel Kıyafetleri Türkiye Coğrafyası 6 Nisan 2011
Bitlisin neyi meşhur, Bitlisin nesi meşhur Türkiye Coğrafyası 29 Mart 2011
Bitlisin Yemekleri Türkiye Coğrafyası 31 Ocak 2011