Bitkisel tedavi yöntemleri (fitoterapi)

'Şifalı Bitkiler' forumunda HazaN tarafından 11 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Fitoterapi nedir,
  Bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir


  Fitoterapi bitkisel tedavi anlamına gelir. Günümüzde başta ABD, Almanya, Japonya ve Fransa dünyada en cok doğal ilaç üreten ülkelerdir. Kimyasl ilaçlar kimyasal silahlar gibidi, nasilki kimyasal silahlar dost düşman ayrımı yapmadan bütün canlıları yokederse kimyasal ilaçlarda bağırsak florasındaki (Hastalıklardakı bağırsak florasına bak) faydalı bakterilaride aynı anda yokeder vede hücrelere zarar verir. Doğal ilaçlar ise aklılı füzeler gibi sadece hedefteki mikropları yokeder.

  Herbalistler (bitkisel tedavi uzmanları) bitki tedavisinde, sadece etken maddenin izole edilip verilmesini amaçlayan tedavinin aksine, maksimum etkinin bir bütünsellik içinde ortaya çıktığını, bitkinin tüm bileşenlerinin olumlu etki üzerinde bir payı olduğunu savunurlar. Onlara göre saflaştırılmamış bitkinin kullanımı, bitkiyi oluşturan maddelerin birbirini nötralize etmesi sebebiyle yan etki olasılığını azaltmaktadır.
  Ancak, unutulmamalıdır ki, doğal olan her zaman güvenli olan demek değildir. Pek çok bitki yüksek derecede toksiktir ve diğer komplemanter tedavi yöntemleri içinde fitoterapi yan etki ve toksisite yönünden çok daha fazla risk taşır. Yapılan bir araştırmada, Kuzey Amerika’da bitkilerden zehirlenenlerin sayısının hayvanlar tarafından yaralananlardan daha çok olduğu ortaya konmuştur. Literatürde ise kullanılan şifalı bitkilerin bir kısmının hepatotoksik (karaciğere toksik) olduğunu kanıtlayan çeşitli çalışmalar ve zaman zaman ölümcül olduğunu gösteren vaka sunumları bulmak mümkündür. Bu tür bir tedavinin direkt toksik etkisinden başka, hastanın kullandığı diğer konvensiyonel ilaçlarla tehlikeli boyutlarda etkileştiği bilinmektedir.
   
Yükleniyor...
- Bitkisel tedavi yöntemleri Forum Tarih
Uçuk için bitkisel tedavi yöntemleri Şifalı Bitkiler 6 Ocak 2013
Reflü İçin Bitkisel ve Doğal Tedavi Yöntemleri Şifalı Bitkiler 18 Ağustos 2012
Yağ Bezeleri İçin Bitkisel Çözümler ve Evde Tedavi Yöntemleri Şifalı Bitkiler 18 Ocak 2011
İdrar kaçırma bitkisel tedavi Sağlık Rehberi 17 Mayıs 2016