Bitkilerde Fotosentez Nedir

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Yasemin tarafından 1 Haziran 2013 tarihinde açılan konu

  1. Bitkilerde Fotosentez    Fotosentez nedir kısaca sizlere tanımı yapalım;Klorofil taşıyan canlılarda ışık enerjisi kullanılarak organik bileşiklerin üretilmesi olayına Fotosentez denir.Bu şekilde besin üreten canlıların hepsine foto sentetik organizmalar denmektedir ve bunların büyük çoğunluğunu bitkiler oluşturmaktadırlar.Fotosentez, basit ve yüksek yapılı bütün klorofilli kara ve su bitkileriyle az bir bakteri türünde kendini gösterir.

    Fotosentez En çok yapraklarda olmaktadır. Mantarlar fotosentez yapmazlar. Fotosentez sonucu, glikoz, su ve oksijen meydana gelir. Glikoz, meydana gelen diğer elementlerle birleşerek kimyasal yapısını değiştirerek, diğer karbonhidratlar, yağlar ve aminoasitlere dönüşürler.

    Ayrıca Fotosentez, ışık enerjisini kimyasal bağ enerjisine dönüştürerek ilk basamaktaki organik madde üretimini sağlayan mekanizmaya denir.Bu Bitkiler besin zincirinin ilk halkasını oluşturduğu için, diğer bütün canlıların var olabilmesi ve yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli enerji fotosentez olayı sırasında elde ederler.
     
Yükleniyor...
- Bitkilerde Fotosentez Nedir Forum Tarih
Bitkilerde hayat döngüsü nasıldır? Kısa Bilgiler 21 Ağustos 2015
Bitkilerde İletim Dokusu Bunları biliyormusunuz 10 Temmuz 2013
Bitkilerde eşeyli üreme ve çimlenme Sayısal Dersler 9 Temmuz 2013
Bitkilerde Hayat Döngüsü Nasıl Olmaktadır Bunları biliyormusunuz 7 Temmuz 2013