BİT

'Hayvanlar Alemi' forumunda Ezlem tarafından 13 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

1. BİT

Biyolojisi

Çok küçük sarı renkte 2-5 mm boyunda dış parazittir. memelilerin ve insanların vücudunda kanlarını günde 2-3 kez emerek yaşarlar. Erişkinler uzun süre gıdasız yaşayabilir. Baş, vücut ve kasık biti şeklinde çeşidi vardır. Saç ve çamaşırlara yumurtasını (sirkesini) kuvvetlice yapıştırır. Kasık biti kasık arasında deri içine girip yerleşir.Yaşanılan ortamdaki eşya ve kişinin şahsi eşyası ile de yayılırlar. Ev içi ve okul gibi toplu yaşama alanları da kolay bit yayılma yerleridir. Kış ve temizliğin yetersiz olduğu ortamlarda sıkça görülür.
    Bitlerin ısırdığı yerlerde şiddetli kaşıntı olur.Deri koyu esmerleşir, leke ve papuller oluşur. Buralarda bakteriler yerleşirse fronkülosis impetigo gibi enjeksiyonlar oluşur. Tifüs ve hummalar gibi önemli hastalıkların da etkenidir.

Kontrol Önlemleri

Bireyin ve yaşadığı ortamın hijyenine önem verilmelidir.

- Tüm çamaşırların yıkanması
    - İnsanın temizlenmesi ve vücudunun ilaçlanması
    - Hayvanların ilaçlanması ve temizlenmesi
    - Evdeki eşyaların komple ilaçlanması gerekir.
    - Bu işlemlerin hepsi aynı günde tamamlanmalıdır.
    - Yayılma durumunda acilen profesyonel uygulama gerekir.

2. Ahhhh ahhhh çocukluğum geldi aklıma
    her yaz anneannemin yanına gelirdim tatile
    annem saçlarımı uzatcam diye uğraşır biraz yol alırdı anneannem tatilde bitlenmişsin kızım kafanda bit var diyip götürürdü kuaföre yıllar sonra öğrendim ki bit falan yokmuş kandırırmış beni :f1:
    Bitle ilgili bir anımı daha anlatıyım bari sabahın köründe uyku tutmadı napiim :)
    kızım ana sınıfındayken öğretmeni bir akşam çıkışta beni en sona bıraktı dediki HazaN!! hanım :f106: ( ne yalancıyım yav hazan hanımmış :f30: ) kızınızın saçında bit var! Aha ayaklarımın bağı çözüldü ellerim titredi başladım ağlamaya koştur koştur eczaneye gittim bit ilacı aldım eve geldim başladım kızımı yıkamaya yavrum saçlar belinden aşağıda gıkı çıkmaz bit var diye... bir şişenin 3/4 ünü kullandım annemi ve komşularıda çağırdım eve başladık bit aramaya ha ara ha ara nerdeee meğer çok sıkı bağladığım için saç diplerini çıkarmışım çocuğun :f106:
    en önemli not
    Ha birde aklınızda bulunsun bit şampuanı normal şampuandan daha az dökülüp kullanılırmış ben şişenin nerdeyse tamamını boca ettikten sonra öğrendim bunu :f30:
    Bir bit için bu kadar uzun konuşulur mu? Can sıkıntısından bu kadarda konuşulur daha fazlada bu nadide paylaşım için teşekkürler arkadaşım :f106: :f106:

3. teşekkürler ezlem :f196: