Bireysel farklılıklar nelerdir ?

'Etüt Merkezi' forumunda Sibel tarafından 8 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Bireysel farklılıklar nelerdir ?

  Bireysel farklılıklar çeşitli kişisel özellikleri ifade etmektedir. Bireysel farklılık deyince akla gelen zeka, yetenekler, kişilik özellikleri, bilişsel sitiller gibi özelliklerdir.

  Zeka

  Piaget, zihin gelişimi üzerine dururken, öncelikle zekanın tanımlanması gerektiğini düşünmüş ve bir zeka tanımı geliştirmiştir. Zekanın tanımı psikologların uzun zamandır uğraştıkları konuların başında gelir. Psikologlar henüz zekanın ne olduğunu konusunda uzlaşabilmiş değillerdir.

  Zeka çalışmaları Spearman'm zekanın tek faktörden oluştuğu düşüncesine kadar geri götürülebilir. Spearman 19201 i yıllarda zekanın g faktörü adını verdiği bir genel faktör ve bazı alt yeteneklerden oluştuğunu öne sürmüştür. Ancak onu eleştirenler, birkaç zihinsel yetenek olduğu konusunda odaklanmışlardır. Thorndike 1930'lu yıllarda bir takım zihinsel yetenekler belirlemiştir: sözel kavrama, hafıza, muhakeme, uzay ilişkilerini görselleştirıne yeteneği, sayısal yetenek, sözel akıcılık, algısal hız.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 2 Temmuz 2014
 2. Bireysel farklılıklar sözel,bedensel,içsel,müziksel, Cem Yılmaz gibi karakter komik müzik canlandırılmış gibidir herkesin kendisine ayit özel yetenekler vardır...
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 2 Temmuz 2014
 3. bireysel farklılıklar her insanın kişiliğine göre değişir
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 2 Temmuz 2014
 4. Bireysel farklılıklar çeşitli kişisel özellikleri ifade etmektedir. Bireysel farklılık deyince akla gelen zeka, yetenekler, kişilik özellikleri, bilişsel sitiller gibi özelliklerdir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 2 Temmuz 2014
 5. 19. yy sonlarında 20.yy başlarında psikolojik çalışmaların temelinde bireysel farklılıklar yatmaktaydı. Mesela zihinsel yetenekler üzerinde yapılan bir araştırmalar aynı yaşta olmalarına karşın, bireyler birbirinden farklı zeka seviyesinde oldukları gözlenmiştir. Aynı yaş grubundaki çocukların bedensel gelişimlerinin de birbirinden farklı oldukları gözlenmiştir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 21 Eylül 2014
Yükleniyor...
- Bireysel farklılıklar nelerdir Forum Tarih
Bireysel farklılıkların topluma katkıları nelerdir Sorun Cevaplayalım 12 Ocak 2012
Kul hakkının bireysel ve toplumsal zararları nelerdir İslami Bilgiler 30 Mart 2015
çevre kirliliğini azaltmak için bireysel olarak yapabileceklerimiz Bilgi Rehberi 1 Mart 2015
oruç ibadetinin bireysel faydaları nelerdir İslami Bilgiler 9 Kasım 2014