Bireysel farklılıklar neden kaynaklanır?

Konusu 'Soru Sor Cevap bul' forumundadır ve Misafir tarafından 27 Eylül 2011 başlatılmıştır.

 1. Misafir

  Misafir Ziyaretçi

  Arkadaşlar, öğretmenimiz ödev verdi. Lütfen cevap yazın; bireysel farklılıklar neden kaynaklanır?
   
 2. EyLüL

  EyLüL Üye

  Cevap: Bireysel farklılıklar neden kaynaklanır?

  Bireysel farklılıklar psikolojinin konusu olarak ele alındıktan sonra, insanı anlama amacıyla sistemli şekilde incelenmeye başlanmıştır.
  Bireysel, Bireyler Arası ve Birey İçindeki Farklılıklar: Kişiler birbirine benzemediği gibi, kişinin kendi içindeki özellikleri ve davranışları da farklıdır. Kişilerin devimsel, dil, problem çözme, zihinsel süreçler, duygular, öğrenme özellikleri birbirinden farklı olur. Psikolojide önemli başarımlardan birisi her kişinin davranışlarındaki değişmeye rağmen değişmez davranışları (zeka, kaygı, dikkat gibi) belirlemek ve ölçmek için yöntemlerin geliştirilmiş olmasıdır. Kişinin kendi içindeki her bir davranışında oluşan farklılaşmanın kaynağı kişinin beden yapısıyla etkileştiği çevredir. Kişinin davranışı karmaşık bir şekilde etkileşen yapısının bölümleriyle ve onun dışındaki bağlamlarla bağlantılıdır. Sadece bir özelliğiyle diğerlerinden farklı olma olan bireysel farklılık, bir çok özelliğiyle diğerlerinden farklı olma bireyler arası farklılık ve bireyin birçok özelliğinin kendi içindeki farklılıkları bireyin içindeki farklılıktır.

  BİREYSEL FARKLILIK: İnsanın değişmez özelliklerinden sadece birini dikkate alarak kişinin bir özelliğiyle diğerlerinden farklı olduğunu belirtir. Engelli çocukların engellerine göre sınıflandırılmasında bireysel farklılıklar kavramından yararlanılmıştır.


   
Benzer konu başlıkları: Bireysel farklılıklar
Forum Başlık Tarih
Soru Cevap bireysel farklılıklarımızın topluma katkıları nelerdir 20 Eylül 2012
Sorun Cevaplayalım Bireysel farklılıkların topluma katkıları nelerdir 12 Ocak 2012
Soru Sor Cevap bul Bireysel farklılıklarımızın topluma katkıları nelerdir 3 Ekim 2011
Soru Çözüm Bireysel farklılıklar nelerdir ? 8 Mart 2011
Namaz Namazın bireysel ve toplumsal faydaları nelerdir? 17 Şubat 2014

Sayfayı Paylaş