Bira neyden nasıl yapılır

'Okulistik' forumunda Misafir tarafından 30 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

1. Biranın hammaddesi nedir.

En başta bira arpaların boylarına göre ayrılmaktadır. Bira arpaların boyları düzene sokulduktan sonra ıslatılır. Bu ıslatma işlemi kimi zaman tanklarda kimi zaman başka ıslatma düzeneklerinde yapılır; ancak genellikle bu ıslatma işlemi tanklar da yapılıyor. Bundan sonra hemen kırma ve temizleme için malt filizler kırma ve temizlemek için düzenlenen tesislere aktarılıyor. Maltlar kırma değirmenin sayesinde kırık maltlar için ayrılan depolara götürülür. Bundan sonra şekerlendirme kazanına bırakılır. Hemen sonra aktarma kazanına geçer ve bundan sonra süzme ve kaynatma kazanlarından geçer. Bu aşama ortaya çıkan şıra şerbetçi otuyla süzülüyor ve durulamak için tasarlanan kazanlara koyuluyor ve burada durulanıyor.

Durulama işlemi bittikten sonra seperatör ve soğutuculara bırakılıyor şıralar. Sonraki adım mayalanma kazanıdır. Burada bira olmanın en önemli adımlarından birini geçirir. Fermantasyonda bir süre bırakılan şıralar dinlenir. Bu adımdan sonra biralar filtre edilir ve son adım olarak pastörize edilirken bira içmeye hazır bir hal almış olur. Bundan sonraki adım ise artık şişelere ve kullanım kaplarına aktarmak olur.