Bir Bebeğin Diş Çıkarma Serüveni

'Kısa Bilgiler' forumunda zamaneanne tarafından 3 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

1. [​IMG]

Başlıktan da anlaşılacağı üzere diş çıkarma gerçekten bir serüven; hem anne hem de bebek için. Uzun ve zorlu bir serüven...

Serüvenin başlangıcı aslında bebek doğar doğmaz başlıyor. Bebeklerin ne zaman diş çıkaracağı belli olmadığı ve bu her bebek için değişken bir zaman aralığında olduğu için annenin aklında hep aynı soru oluyor; ne zaman diş çıkaracak???

Bu süreçte bebekte olan her değişim diş çıkarmaya yoruluyor. Mesela bebek soğukalgınlığından dolayı halsiz mi düştü, keyifsiz mi, hafif ateşi mi var; yanıt hep aynı: Kesin diş çıkarıyor:f20:

Oysaki bebeklerin diş çıkarma belirtileri bile birbirinden farklı oluyor. Kimi hiç bir belirti göstermezken, kimi de tüm belirtilerle birlikte çok ağır atlatabiliyor bu süreci.

Gelelim bizim serüvenimize: Kızım şu an bir yaşında ve ağzında tam 4 tane kocaman dişi var:f196:

Bu 4 dişi çıkarma süresi toplam 5 ayı buldu. Ben de pek çok anne gibi sürekli ilk dişinin çıkacağı zamanı bekledim. Bu süreçte her belirtiyi diş çıkarmaya yordum ama bebekler emeklemede, yürümede, konuşmada olduğu gibi diş çıkarmada da sizin hiç beklemediğiniz bir zamanda size sürpriz yapabiliyorlar. 8 aylıkken tam da bu çocuk çok geç diş çıkaracak( neye göre geçse) diye düşünürken tesadüfen bir baktım ki iki tane minik beyazlık bana gülümsüyor:f63:

Belirtiler mi? İnanın hiç bir belirti yoktu. Sadece eli sürekli ağzındaydı o kadar. Asıl serüvense bu aşamadan sonra başladı. Onun minik dişleriyle ilk elmasını yediği an hala gözümün önünde: arkadan hafif hafif gelen bir ısırma sesi ve bebeğimin yüzündeki müthiş gülümseme: başardığının o da farkındaydı sanki...:f40:

Şimdiyse dediğim gibi 4 tane kocaman dişimiz var. Çoğu bebekte olduğu gibi iki üstte, iki altta ön dişler...Bu dişlerle neler yapmıyor ki; ısırmaktan, et yemeye, küçük köfteleri bir anda silip süpürmeye ve tabi ki elma yemeye kadar bizim yiyebildiğimiz her şeyi yiyiyor. tabi bu süreçte en önemli değişiklik ise dişlerini de fırçlamaya başlamanız oluyor. Onun minik dişlerine uygun minik bir parmak fırçasıyla her yemekten sonra dişlerimizi fırçalıyoruz.Ve inanın çok keyif alıyor...

Sonuç olarak; kim ne derse desin bebeğinizin diş çıkarıp çıkarmadığını merak ediyorsanız bu merak o diş çıkarana kadar sürecek demektir. Tıpkı ilk emeklemesinde, yürümesinde, ilk kelimelerinde olacağı gibi...sabırlı olun ve bekleyin. Asıl macera bundan sonra başlıyor çünkü:f63:

Zamaneanne/ Forumdas.net