bioritm nedir tarihi

'Astroloji ve Burçlar' forumunda By_TuaL tarafından 15 Temmuz 2008 tarihinde açılan konu

1. Bioritim, Dr. Hermanna Swoboda ve Dr. Wilhelm Fliess keşfedilmiş, fakat doğruluğu henüz kanıtlanmamış kuramsal bir tezdir.

Sistemin esası doğum anımızdan itibaren üç farklı saykıla bağlı dünyaya geldiğimizi anlatır. Bunlar fiziksel, duygusal ve zihinsel ahenklerdir. Bu ahenkler doğum anımızla birlikte başlar ve her ahenkin uzunluğu birbirinden farklı olduğu için bunlar genellikle farklı ahenklerde devam ederler.

Fiziksel ahenk 23 gün, duygusal ahenk 28 gün ve zihinsel ahenk ise 33 gün uzunluğundadır. Bu üç ahenk 0 dan başlar, pozitif ve negatif bölümler olarak bir dalga şeklinde devam ederler. Ahenkler Pozitif bölümldeyse insanın kendisini daha iyi hissetiği söylenir.

Hesaplanışı: Eğrilerin fonksiyonları şu şekilde hesaplanır
    fiziksel: sin(2πt / 23),
    duygusal: sin(2πt / 28),
    zihinsel: sin(2πt / 33),
    sezgisel: sin(2πt / 38),
    t, doğduğunuzdan beri geçen günlerin sayısıdır.

Bioritm Nedir ? (Detay)
    Biyoritm, duygularımızdaki, beynimizdeki değişen bir döngü sistemidir. Türkçeye çevirirsek ‘hayat ritmi’ diyebiliriz. Temel teorisi:

İnsanların hayatı, ritmik yani düzenli biyolojik döngülerden etkilenir ve bu etkilerle ilgili iyileştirmeler, düzenlemeler aramaya başlar. Bu ritmler, çeşitli biyolojik işlemleri başlatırlar veya kontrol ederler. Klasik olarak insan davranışlarını yöneten 3 biyoritm vardır:
    1. Fiziksel
    2. Duygusal
    3. Akli

Bazıları, ilave başka ritmler olduğunu da iddia etmektedirler. Kimileri de biyoritmlerin, vücudumuzdaki biyoelektriksel etkileşimleri sonucu meydana geldiğini söylemektedirler.

Yukarıdaki temel kurala göre,
    1. Fiziksel döngü – 23 gün
    - koordinasyon
    - güç
    - sağlık
    2. Duygusal döngü – 28 gün
    - yaratıcılık
    - hassaslık
    - ruh hali
    - algılama
    - bilinçlilik
    3. Akli döngü – 33 gün
    - dikkat
    - analitik işlevsellik
    - mantıksal analiz
    - hafıza, hatırlama
    - iletişim

Bunlar, grafik olarak da resmedilebilirler, genellikle simetrik veya asimetrik sinüs dalgaları şeklinde çizilirler. Bu sinüs dalgasının tabiatına göre, biyoelektriksel etkinliklerin döngüsel akışı, periyodik yani düzenli değişikliklere yönelir. Her döngü bir pozitif faz(%0…%100) ve negatif(%0….%100) faz arasında gidip gelir. Bu esnada biyoelektriksel etkinlikler azalır veya artar.

Çoğu teoriye göre, dalga biçimleri, her bireyin doğduğu gün başlar, (%0 olarak) Buna doğal ,temel çizgi denir, dalga biçimlerinin, bu temel çizgiyle çakıştığı günlere ise ‘kritik günler’ denir. Bunun anlamı, döngü ortamında, görevlerin yapılması, yerine getirilmesi, kritik olmayan günlere kıyasla, daha güç, daha zor olacak demektir.

İşte o yüzden, insanların biyoritm eğrileri, haritaları çizilir ve hangi günlerin kritik günler olacağı hesaplanır.

Klasik tanımlamaya göre bir insanın doğduğu gün elverişsiz bir gün kabul edilir. (58 yıl sonra aynı 3 döngü minimum değerlerinde eşzamanlı olduklar çakıştığı için).

Teori sadece insanlara uygulanır ve her döngünün değeri, her bir bireyin hayatındaki belli bir tarihte hesaplanabilir. Ve bunu yapan web siteleri bile var…

İş yerlerinde, demiryollarında, havaalanlarında, biyoritmden faydalanmaktadır. Bir pilot Japon ve Amerikalıların davranışlarını biyoritmlerine göre açıklamıştır: Pilot kayıtlarında, en büyük hataların kritik günlerde ortaya çıktığını ama kişinin bu günlerde azami dikkat göstererek, güvenliği yeterince sağladığını bildirmiştir.

ABD hava yolları 1970’lerden 1990’ların ortalarına kadar biyoritm kullanıyormuş. Japonların Nippon Express’i halen biyoritm kullanmaktaymış.

Bioritmin Tarihçesi:
    Bu teori 19. asıra dek uzanıyor, ilk bulan kişi Dr. Wilhem Fliess, hastalarının fiziksel, duygusal ve akli durumlarında 23, 28 ve 33 günlük benzer ritmler bulmuş. Viyana Üniversitesi’ndeki profesör Hermann Swoboda, ateşlenen hastalardaki düzenli değişiklikleri

2. bilgi & paylaşım için saol tual en kısa zamanda ölçecem kendimi :) :f118: :f196:

3. Ben bio ritimi ilk defa duyuyorum desem çok cahil kalmış olmam dimi.:oops:

Ne işe yaradığına baktım da ben zaten terazi burcuyum.Ne kadar dengeli ve uyumlu bir insanım. Yaw benim anlaşamayacağım insan yoktur.:f106:

Değişik bir programmış Tual. Emeğine sağlık arkadaşım.

4. Bende Oglak burcuyum, yine çok güzel şeyler söyleyecek ve kesin ben şımaracagım :f106:

Ay bu kadar da mutevazı olunmaz ki dimi :f19:

Bilgi ve paylaşım için teşekkürler, ellerinize saglık Renkdaşım :f118: :f118: :f118:

5. Çok ilginç bende ilk kez duydum ne işe yaradığını.Bilgi ve paylaşım için tşkler By_TuaL..