Binlerce kişi işinden olacak

'Haberler' forumunda alemşah tarafından 11 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Binlerce kişi işinden olacak
  [​IMG]
  Özelleştirmeyle, gelecek yıl 10 bin 453 kamu işçisi işinden olacak. 3 bin 300 memur da yer değiştirecek. Şeker fabrikaları, enerji üretim ve dağıtım KİT’leri 2010 yılında özelleştirilecek kuruluşların başında geliyor.

  Hükümet, kriz nedeniyle durma noktasına gelen özelleştirmeleri gelecek yıl hızlandıracak. 25 Şeker Fabrikasının özelleştirilmesi için ilana çıkılırken, enerji dağıtım özelleştirmeleri de gelecek yıl sonuna kadar tamamlanmış olacak.

  Özelleştirmelerle birlikte 2010 yılında 10 bin 453 kamu işçisi devletten ayrılmak zorunda kalacak. Kimi emekli olacak, kimi satılan şirketle sözleşme yapacak, kimisi de işsizler ordusuna katılacak. Bu kuruluşların memur kadrosunda çalışan 3 bin 300 çalışan da yer değiştirecek. Önce Devlet Personel Başkanlığı bünyesinde oluşturulan havuza alınacak, ardından da kadro eksiği olan diğer devlet kurumlarına atanmayı bekleyecek.

  Halen 116 bini işçi, 87 bini de memur olmak üzere KİT’lerde toplam 203 bin personel çalışıyor. 2010 yılı özelleştirme programının gerçekleşmesi ve emekli olanlarla birlikte KİT’lerde çalışan sayısı 187 bin 700’e düşecek.

  ZAMLAR KAPIDA!
  Gelecek yıl KİT’lerin sadece personel sayısı azalmayacak. Birikmiş zararların telafisi, vergi ve borç ödemeleri için, KİT ürün fiyatlarına zam yapılacak. KİT’lerin mal ve hizmet satış hasılat gelirlerinin yüzde 18.2’lik artışla 61,4 milyardan 72,6 milyar TL’ye çıkacağı tahmin edildi. Söz konusu artışın bir bölümü kriz nedeniyle düşen satışların artmasından, bir bölümünün de fiyat artışlarından elde edileceği belirtildi.

  Uzun süredir finansman açığı yaşayan KİT’lerin, 2010 yılında fazla vermesi hedeflendi. Buna göre piyasa koşullarında yapılacak fiyat ayarlamaları ve tasarruf önlemleriyle gelecek yıl 5 milyar lira finansman fazlası vermeleri öngörüldü.
  mynet
   
Yükleniyor...
- Binlerce kişi işinden Forum Tarih
Binlerce filmi tek DVD'ye sığdıracak buluş Teknoloji Haberleri 13 Nisan 2009
Binlerce Şükür Güncel Bilgiler 14 Ekim 2008
IQ Testi Bir çok kişi yanlış Cevaplıyor. Merak Ettiklerimiz Cuma 12:32
Milyoner Eskiden tabakhaneye hızlıca yetiştirilmesi gereken malzeme hangisinin dışkısı olurdu? Sorun Cevaplayalım Salı 00:13