Bilkent Üniversitesi

'Bilgi Rehberi' forumunda By_TuaL tarafından 13 Mayıs 2008 tarihinde açılan konu

1. [​IMG]

BİLKENT ÜNİVERSİTESİ

TARİHÇE

ilkent Üniversitesi, İhsan Doğramacı Eğitim Vakfı, İhsan Doğramacı Sağlık Vakfı ve İhsan Doğramacı Bilim ve Araştırma Vakfı kararıyla, 20 Ekim 1984’te kurulmuştur. Türkiye’nin ilk vakıf üniversitesi olan üniversitemizin hedefi, eğitim kalitesi, bilimsel araştırma ve yayınları ile kültür ve sanat faaliyetleri açısından dünyanın önde gelen üniversiteleri arasında yer almaktır. “Bilim Kenti”nin kısaltılmışı olan BİLKENT adı, bu amacı yansıtmak üzere üniversitemize verilmiştir.
    1967’de Ankara’nın batısında geniş bir arazinin alınmasıyla başlayan Bilkent Üniversitesi’nin kuruluş hazırlıkları, 1970’lerin sonları ve 1980’lerin başlarında söz konusu vakıfların bina inşaatlarıyla devam etmiştir. Kampüsün ilk yapıları, bugün içlerinde Mühendislik Fakültesi ve Kütüphane’yi barındıran binalardır. Bunları kafeteryalar, yurtlar, İngiliz Dili Meslek Yüksekokulu ve Öğrenci Konseyi binaları izlemiş, üniversite büyüdükçe ve öğrenci sayısı arttıkça İnsani Bilimler ve Edebiyat, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler, İşletme, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık, Fen, Müzik ve Sahne Sanatları, Hukuk ve Eğitim fakülteleri, konser salonu, spor salonları, ana okulu, ilköğretim ve lise düzeyinde okullarımız, yeni kafeteryalar, iki sağlık merkezi, Doğu Kampüs yüksekokul binaları, derslikler ve bilgisayar merkezi binası inşa edilmiştir.
    1986’da 386 öğrenciyle eğitime başlayan Bilkent Üniversitesi, 9 fakültesi, 2 yüksekokulu ve 3 meslek yüksekokulu bünyesindeki 38 eğitim programı, 12.000 öğrencisi ve 40 farklı ülkeden gelen öğretim üyeleriyle günümüzün dünyaca ünlü eğitim merkezlerindendir.
    Üniversitemiz, dünyanın seçkin üniversiteleriyle yaptığı değişim anlaşmalarıyla öğrencilerine uluslararası bir vizyon kazandırmakta ve eğitim kalitesini pekiştirmektedir. Söz konusu eğitim kurumları arasında ABD'nin California Üniversitesi, Georgia Teknoloji Enstitüsü, Maryland Üniversitesi, Washington Üniversitesi ve Michigan Üniversitesi, İngiltere’nin Essex Üniversitesi, Almanya’nın Pforzheim Üniversitesi ve Konstanz Üniversitesi, İtalya’nın Roma Üniversitesi ve Bocconi Üniversitesi, Fransa'nın Ecole Superieure de Commerce de Clermont Üniversitesi ve Ecole Superieure de Commerce de Lille Üniversitesi, Kanada'nın McGill Üniversitesi ve Montreal Üniversitesi, Hollanda'nın Tilburg Üniversitesi ve Amsterdam Üniversitesi, Danimarka’nın Güney Danimarka Üniversitesi, İsrail'in Tel-Aviv Üniversitesi ve Yeni Zelanda’nın Waikato Üniversitesi bulunmaktadır.
    Mezunlarımız, her türlü iş çevresinde ve dünyanın köklü eğitim kurumlarında Bilkent Üniversitesi’ni başarıyla temsil etmektedir. Mezuniyet sonrası planlarında öğrencilerine yol göstermek için 1988’de Kariyer Yönlendirme ve İşe Yerleştirme Merkezi’ni (KAYİYEM) kuran üniversitemiz, öğrencileri ve mezunları ile iş dünyası arasında çok güçlü bir bağlantı oluşturmuştur. KAYİYEM, Türkiye’de bu amaçla bir üniversite bünyesinde açılan ilk merkezdir.
    Bilkent Üniversitesi, kurulduğundan beri hemen her yıl öğretim üyesi başına düşen uluslararası bilimsel yayın sayısı bakımından Türkiye'nin en önde gelen üniversitesi olarak yükseköğretimdeki öncü rolünü sürdürmektedir.

ADRES VE TELEFON NUMARALARI

Bilkent Üniversitesi Genel Sekreterlik
    Bilkent Üniversitesi
    Merkez Kampüs Mühendislik Fakültesi Binası G-27
    06800 Bilkent Ankara, TÜRKİYE

Üniversite Santral Numarası
    +90 312 290 4000

Kampüs dışından arama yaparken (312) 290 çevirdikten sonra 4 haneli ofis dahili numarasını tuşlayınız. Uluslararası aramalarda Türkiye'nin kodu olan 90'ı çeviriniz

YURTLARIMIZ

Birbirinden farklı özelliklere sahip 25 binadan oluşan yurtlarımız, eğitim amacı ile üniversitemizi tercih eden yaklaşık 4,000 yerli ve yabancı öğrenciye eğitimleri süresince huzurlu, güvenli, rahat, eğlenceli, sıcak ve hijyenik bir ortam sunmaktadır.
    Merkez ve Doğu kampuslarımızda yer alan, özel ve standart yurtlarımızda öğrencilerimize farklı fiyat kategorilerinde tek, çift, üç ve dört kişilik odalar ve suite oda alternatifleri sunulmaktadır.
    Öğrencilerimizin yurt yaşamlarını kolaylaştırmak ve rahatlarını sağlamak amacıyla odalarda karyola veya ranza, elbise dolabı, çalışma masası, kitaplık gibi temel mobilyalar ile birlikte telefon cihazı ve hattı, merkezi sistem TV yayını (15., 77. ve 78. yurtlar hariç) ve 100 Megabitlik UTP bağlantılı kablolu, akademik amaçlı sınırsız kullanımlı internet ağ erişimi standart olarak bulunmaktadır.

Yurtlarımızda mutfaklar, çamaşırhane, ütü, TV, çalışma, oyun ve ziyaretçi odaları öğrencilerimizin ortak kullanımlarına sunulmaktadır. Merkezi sistem ile ısınan yurtlarımızda 24 saat kesintisiz sıcak su olup; ortak alanlardaki banyo ve tuvalet sayıları, öğrenci ihtiyacına fazlası ile cevap verecek şekilde planlanmıştır.

Yurtlar bölgelerinde park ve bahçeler, açık / kapalı spor alan ve kompleksleri, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarının karşılanabileceği merkezler ve otopark alanları bulunmaktadır.

MERKEZ KAMPUS YURTLARIMIZ

Kız Yurtları

51 - Üç kişilik
    52 - Tek kişilik + Suite
    54 / 55 - Çift kişilik
    69 - Tek kişilik ÖZEL
    71 - Üç + Dört kişilik
    76 - Tek + Çift kişilik
    77 - Tek + Çift + Üç + Dört kişilik

Erkek Yurtları

60 / 61 / 62 - Çift kişilik
    63 - Çift kişilik
    64 - Tek kişilik + Suite
    70 - Tek kişilik ÖZEL
    72 - Dört kişilik
    73 / 74 - Üç kişilik
    75 - Tek + Çift kişilik
    78 - Tek + Çift + Üç + Dört kişilik

Yüksek Lisans Yurtlarımız

15 - Tek + Çift kişilik ( Erkek )
    50 - Üç kişilik ( Kız )

DOĞU KAMPUS YURTLARIMIZ

Kız Yurtları

• 90 - Tek + Çift + Üç + Dört kişilik
    93 - Çift kişilik + Suite

Erkek Yurtları

• 91 - Tek + Çift + Üç + Dört kişilik
    92 - Çift kişilik + Suite

2. [​IMG]

AKADEMİK BİRİMLER

GÜZEL SANATLAR, TASARIM VE MİMARLIK FAKÜLTESİ

İletişim ve Tasarım
    Güzel Sanatlar
    Grafik Tasarım

Grafik tasarım, görüntü ve metin yoluyla iletişim olanaklarının araştırılıp geliştirildiği, reklamcılıktan televizyon yayıncılığına, basından internete kadar birçok iş sahasına etki eden heyecan verici bir alandır. Son yıllarda köklü değişimlere sahne olan reklamcılık ve iletişim sektörlerinde grafik tasarımcıların, görsel dünyanın ve iletişimin her boyutunda söz sahibi olması beklenmektedir. Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü, bu hızlı devinim doğrultusunda dinamik ve çağdaş bir eğitim için bütün olanaklara sahiptir. Grafik Tasarım Bölümü'nün hedefi, öğrencilerinin yalnızca günümüz tasarım dünyasının bir parçası olmaları değil, o dünyaya olabildiğince yön vermeleri, onu sorgulamaları, dönüştürmeleridir. Bu doğrultuda, eğitim programı, temel tasarım, çoklu ortamlar ve internet sitesi tasarımı gibi uygulama derslerininin yanısıra sanat, felsefe ve kültür alanlarında kuramsal derslere de yer vermektedir.

İç Mimarlik ve Çevre Tasarımı
    Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarisi

1991 yılında kurulmuş olan Bilkent Üniversitesi, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Peyzaj Mimarisi ve Kentsel Tasarım Bölümü'nün (LAUD: Department of Landscape Architecture and Urban Design) temel amacı kentsel yaşam kalitesini arttırmakta tasarımın rolünü eğitim yoluyla vurgulamak, doğal ve insan yapımı unsurlar aracılığıyla kent çevrelerine kimlik kazandırmayı hedefleyen yetkin meslek insanları yetiştirmektir.
    Peyzaj mimarlığı disiplininin, Türkiye'de güzel sanatlar fakültesi bünyesinde yer aldığı ve kentsel tasarım eğitiminin lisans düzeyinde yapıldığı ilk örnek olan Peyzaj Mimarisi ve Kentsel Tasarım Bölümü, bu özellikleriyle öncü bir nitelik kazanmaktadır. Kentsel çevrelerin tasarımını farklı ölçeklerde kavramsallaştırma, fikir ve öneri geliştirme, çözüm üretme ve uygulama becerilerini kapsar. İnsan-çevre ilişkileri, kentsel kimlik oluşturma, kentsel miras, doğal ve yapısal denge, çarpık yapılaşma gibi konuların farkında olmak ve sorulara yanıt aramak, tasarım sürecinin parçalarıdır.
    Peyzaj Mimarisi ve Kentsel Tasarım Bölümü'nün eğitim kadrosu, meslek alanının bu karmaşık ve çok yönlü yapısını yansıtır biçimde, mimarlık, peyzaj mimarlığı ve planlama gibi farklı uzmanlık alanlarından gelen kişilerden oluşmaktadır.

İŞLETME FAKÜLTESİ

İşletme Bölümü

İKTİSADİ, İDARİ VE SOSYAL BİLİMLER FAKÜLTES İ

İktisat
    Uluslararası İlişkiler
    Küresel ve Uluslararası İlişkiler

Bilkent Üniversitesi Küresel ve Uluslararası İlişkiler Programı öğrencileri, eğitimlerinin iki yılını (birinci ve üçüncü sınıflar) Bilkent Üniversitesi'nde, diğer iki yılını (ikinci ve dördüncü sınıflar) ABD'deki New York Eyalet Üniversitesi Sistemi'ne (State University of New York - SUNY) bağlı Binghamton Üniversitesi'nde geçirmektedir. Programı başarıyla tamamlayan öğrenciler, biri Bilkent Üniversitesi'nden ve diğeri SUNY-Binghamton Üniversitesi'nden olmak üzere çift lisans diplomasıyla mezun olmaktadır.

Küresel ve Uluslararası İlişkiler programı Yükseköğretim Kurulu ile New York Eyalet Üniversitesi Sistemi (State University of New York - SUNY) tarafından gerçekleştirilen bir anlaşma gereğince, Bilkent Üniversitesi ile SUNY Binghamton Üniversitesi tarafından yürütülecek olan uluslararası ortak bir lisans programıdır. Bu program sonunda Lisans ve Bachelor of Arts (B.A.) diplomaları verilecektir. Bu programda öğrenim görecek öğrenciler:

Siyaset Bilimi

Bilkent Üniversitesi, Siyaset Bilimi Bölümü devlet, toplum ve siyasetin bilimsel yöntemle çalışılmasında Türkiye’deki öncülerden biri olmuştur. Bölüm öğretim üyeleri kendi alanlarında dünyanın önde gelen üniversitelerinde eğitim almışlardır. Yaklaşım ve yöntemde çoksesliliği bir ilke olarak benimseyen bölümümüz, Londra Üniversitesi’nde geçtiğimiz yıllarda yapılan bir araştırmada kendi alanında dünyanın en iyi 200 bölümü arasında, Türkiye’den tek siyaset bilimi bölümü olarak, yer almıştır.
    Siyaset Bilimi Bölümü öğrencilerine sunduğu ortamla bağımsız eğitime katkıda bulunan bir bölümdür. Derslerde öğrencilerin gerek ulusal gerekse uluslararası düzeyde siyasi ve toplumsal süreçleri anlamalarına yönelik kapsamlı kavramlar, yöntemler ve bilgiler sunulmaktadır.
    Öğrencilerimiz, bölüm derslerinin yanı sıra, Sosyoloji, Hukuk, Uluslararası İlişkiler, İşletme ve İktisat gibi alanlardan dersler alarak geniş bir dünya görüşü ve bilimsel birikim kazanırlar.
    Siyaset Biliminde lisans derecesi alan öğrenciler özel sektörde, devlette, eğitim, gazetecilik, iletişim, müfettişlik, bankacılık, danışmanlık gibi alanlarda, sivil toplum örgütlerinde ya da üniversitelerin sosyal bilimler alanındaki Yüksek Lisans ve Doktora programlarında kariyer yapabilmektedirler. Mezunlarımız bu alanların tümünde başarıyla çalışmaktadırlar.

Psikoloji Bölümü

Uluslararası üne sahip öğretim üyeleri önderliğinde yeni kurulan Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü, özgün eğitim programı ve geniş laboratuvar olanaklarıyla bu heyecan verici alana ilgi duyan öğrencilere çekici bir seçenek sunmaktadır.

Psikoloji Bölümü’nün eğitim programı, öğrencilere psikoloji biliminin yöntemleri konusunda güçlü bir altyapı sağlayacak ve analitik düşünme yetenekleri aşılayacak biçimde tasarlanmıştır. Bu program psikolojinin temel konuları, bunların alt dalları ve psikolojideki en yeni yönelimleri içeren zengin ders yelpazesine ek olarak araştırma projeleri yardımıyla da öğrencilerine çok yönlü bir altyapı kazandırmayı amaçlamaktadır. Eğitim programında, dünyanın en hızlı gelişen bilimsel alanlarından biri olan bilişsel psikolojiye yer veren bölüm, psikobiyoloji ve nörobilim gibi bilişsel psikolojiyi ilgilendiren dallara da eğilerek modern bir bilimsel ortam yaratmaktadır.

Eğitim programının ilk yılı psikolojiye giriş niteliğindeki dersler yanında İngilizce, matematik, biyoloji, felsefe ve temel bilgisayar uygulamaları gibi dersler de içermektedir. İkinci yılda beyin ve davranış, bilişsel psikoloji, sosyal psikoloji ve gelişim psikolojisi gibi bu bilimin en önemli alanlarıyla beraber araştırma teknikleri, bilimsel yöntemler, veri analizi ve istatistik gibi önemli konulara yer verilmektedir. Bilimsel kapsamı daha derin olan ve psikolojide güncel sorunları ele alan üçüncü yıl derslerinden sonra program, son sınıfta öğrencilerin özel ilgi alanlarına ve psikolojinin diğer alt dallarına eğilebilmelerini sağlayacak ders seçenekleriyle zenginleşmektedir. Öğrenciler son yıldaki ders programlarını tamamen kendileri oluşturabilecektir. Ayrıca öğrenciler, yazacakları bitirme teziyle, o güne dek elde ettikleri tüm bilgi ve becerileri öğretim üyelerinden bire bir danışmanlık alarak uygulama fırsatını elde edecektir.

Psikoloji akıl ve davranışları sistematik olarak inceleyen bir bilimdir. Örneğin endüstriyel ve örgütsel psikoloji alanları, iş dünyasının merkezinde yatan insan etmenini ele alır. Klinik psikoloji insanın davranış, düşünce ve duygu bozukluklarını inceler ve bunlara çözümler üretmeye çalışır. Yeni bir dal olan sağlık psikolojisi, hasta-hekim ilişkilerinden hastane koşullarına, sağlık politikalarından sağlıkla ilgili kampanyalara kadar çok sayıda konuya katkıda bulunur. İnsanların gerek birey gerek topluluk olarak nasıl düşündüklerini, davranış, tutum ve düşüncelerini biçimlendiren nedenleri ve süreçleri çağdaş bir eğitim programı çerçevesinde öğrenecek olan Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencileri, hemen her sektörde ihtiyaç duyulan kişiler olarak diplomalarını alacaklardır. Psikoloji mezunları, insana dair bilimsel birikimleri sayesinde iş yaşantısının ve toplumsal hayatın güçlükleriyle başa çıkabilecek bireyler olarak başka alanlarda uzmanlaşma şansına da sahip olacaktır.

EĞİTİM FAKÜLTESİ

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği
    İngilizce Öğretmenliği
    Öğretmen Yetiştirme
    Yabancı Dil İngilizce Öğretimi
    Eğitim Yönetimi
    Beden Eğitimi Spor Merkezi

Bilkent Üniversitesi öğrencilerine sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazandıracak ortamı hazırlamak, kampüs yaşamını zenginleştirmek ve kaliteli beden eğitimi, spor ve kondisyon programları düzenleyerek öğrencilere hayat boyu kullanabilecekleri spor becerileri kazandırmaktır.

3. [​IMG]

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar Mühendisliği çok aktif ve hızla gelişen bir disiplindir. Dünya kısaca bilgi toplumu adı verilen yeni bir toplumsal yapıya geçiyor. Böyle bir toplumda bu değişimin öncüleri, hiç kuşkusuz, bilgisayar mühendisleridir. Bölümümüzde lisans, yüksek lisans ve doktora programları mevcuttur. Bölümümüz öğretim üyelerinin araştırma alanları arasında algoritmalar, yapay zeka, biyoinformatik, bilgisayar grafiği, bilgisayar ağları, bilgisayarla görme, doğal dil işleme, kriptografi, bilgi erişim, veri tabanı sistemleri, paralel sistemler, başarım değerlendirmesi, bilimsel hesaplama ve yazılım mühendisliği sayılabilir.

Elektrik / Elektronik Mühendisliği

Endüstri Mühendisliği

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ ?NEDİR

Endüstri mühendisliği, ürün ve hizmetlerin en verimli bir şekilde üretimini sağlayan makina, insan gücü, hammadde, bilgi, enerji ve para gibi kaynaklardan oluşan sistemlerin tasarımını, işletilmesini ve yönetilmesini sağlayan mühendislik dalıdır. Endüstri Mühendisleri bu sistemlerden elde edilecek sonuçların saptanması, tahmin edilmesi ve değerlendirilmesinde matematik, fen ve sosyal bilimlerden elde edilen bilgi ve beceriler ile mühendislik analizi ve tasarımının prensip ve metotlarını kullanır. Problemleri, mühendislik yaklaşımıyla sistemin bütününü göze alarak, sistemlerin ekonomik özelliklerini kavrayarak ve her sistemin mutlaka insanları da içerdiğini göz ardı etmeden çözer. Endüstri Mühendisleri, herşeyi daha iyi, daha hızlı, daha güvenli, daha az maliyetli yapmak için insanlarla çalışır.

Günümüzde rekabet ortamının gelişmesi, teknolojinin ürünlere dönüşüm hızını artırmaktadır. Böyle bir dinamik ortamda daha etkin tasarlanmış ve daha verimli şekilde kullanılan sistemlere duyulan gereksinim, endüstri mühendislerinin önemini daha da artırmaktadır. Dolayısıyla endüstri mühendisliği, gelecekte de en çok aranan bir meslek olma özelliğini sürdürecektir. Bu ihtiyaç yüzünden endüstri mühendislerinin başlangıç ücretleri tüm mühendislik branşları arasında en üst gurupta bulunur. Endüstri mühendisleri, sistemin bütününü dikkate alan bakış açıları sayesinde etkin çözümler yakalayabildiklerinden kariyerlerinde hızla yükselmekte, büyük çoğunlukla yönetici konumuna gelmektedirler.

İNSANİ BİLİMLER VE EDEBİYAT FAKÜLTESİ

İngiliz Dili ve Edebiyatı
    Amerikan Kültürü ve Edebiyatı
    Arkeoloji ve Sanat Tarihi

Günümüzdeki kabul gören tanımıyla artık arkeoloji ve sanat tarihi, çok disiplinli bir beşeri bilim dalıdır. Tek başına eski kültürleri bir boşluk içinde tanımlayıp değerlendirmek, ona yeni anlamlar biçmek artık mümkün değildir. Bir konu üzerinde çok derinlemesine durarak uzmanlaşmak yerine resmin bütününü görmeye olanak tanıyan daha genel perspektife sahip olunması, Bilkent Üniversitesi, Arkeoloji ve Sanat Tarihi programının asıl hedeflerinden bir isidir. Doğrusunu söylemek gerekirse bu anlayış tarzı ve bakış açısıyla kurumumuzdaki arkeoloji ve sanat tarihi eğitimi, Türkiye'de var olan bu tür yüksek öğretim programlarının hiç birisine benzemez. Aslında bilinçli bir seçim olan bu anlayışla öğrencilerimizin sonuçta eğitimleri boyunca kazanacakları donanımların tek bir alan ile sınırlı olmamasını özellikle hedefliyoruz. Böyle bir sağlam temele sahip olmanın ardından herhangi bir dönem ya da konu üzerinde istenilen uzmanlık alanının seçilmesi bizce daha yararlıdır. Anadolu'nun sahip olduğu kültür ve tarih hazinesinin zenginliği düşünüldüğünde bu şekilde çok boyutlu ve farklı dönemleri içeren bir çerçeveyi baştan belirlemenin pratik anlamda da avantajları mevcuttur. Sonuçta öğrenci, doğru seçilmiş ve öğretilmiş ana konuların ve bunlardan kazanılan temel bilginin üzerine uzmanlaştığında ufkunu geniş tutabilmekte, farklı dönemlerin ve bunlar üzerine yapılan kuramsal analizleri değerlendirme ve onlardan kendi konusunda yararlanma olanağı bulabilmektedir.

Türk Edebiyatı

Türk Edebiyatı Bölümü’nün çalışma alanı, başlangıcından bugüne Türk edebiyatıdır. Türk edebiyatı araştırmalarının evrensele açılması ve dünya standartlarını yakalaması hedefine uygun olarak, bölümde, kuramsal, disiplinlerarası ve karşılaştırmalı çalışmalar özendirilmektedir. Ders programı, divan edebiyatından halk edebiyatına, edebiyat kuramlarından anlambilime, mesnevi seminerinden psikanalitik eleştiri seminerine uzanan bir içerik zenginliğine sahiptir. Bölüm, 1998-1999 ders yılında ilk öğrencilerini kabul etmiş, 2001’den bu yana altmışın üstünde yüksek lisans mezunu vermiştir. 2001-2002’de doktora programı başlamış ve 2005 yılında da ilk doktora mezunu verilmiştir.
    Bölüme her yıl, tümü burslu olmak üzere, Türk dili ve edebiyatı ile diğer alanlardan yüksek lisans ve doktora öğrencileri kabul edilmektedir. Öğrencilere, çeşitli ölçülerde aylık maddi destek sağlanmakta, Ankara dışından gelenlere Bilkent yurtlarında ücretsiz oda verilmektedir .
    Özgür ve yaratıcı düşünceyi özendiren bölüm, öğrencilerin araştırma, eleştirme, çözümleme ve yorumlama yeteneklerini geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu amaçla dersler çoğu kez sunuşlar, tartışmalar, canlı fikir alışverişi içinde geçmekte, öğrenim yaşamları boyunca öğrencilerin bilimsel sunuşlar ve yayınlar yapmaları beklenmektedir. Öğrenciler, 2000-2004 arasında 50 farklı dergide 297 yazı yayımlamışlardır .
    Önceki yıllarda Şerif Aktaş, Metin And, İlhan Başgöz, Halil İnalcık, Zuhal Kargı Ölmez, Sevda Şener ve Orhan Tekelioğlu’nun da ders verdiği bölümde hâlen Kudret Emiroğlu, Talât S. Halman, Mehmet Kalpaklı, Laurent Mignon, Öcal Oğuz, Süha Oğuzertem, Engin Sezer ve Hilmi Yavuz ders vermektedir (bkz. öğretim üyeleri).
    Bölüm, Türk Edebiyatı Merkezi ile işbirliği içinde, bugüne kadar yaptığı çok sayıda etkinlikle birçok yenilikçi uygulamaya imza atmış, bunlar merkezin düzenli olarak yayımladığı bültende duyurulmuş, ayrıca bültende diğer kurumların bilimsel etkinliklerine ve yayınlarının tanıtımına yer verilmiştir. Ağırlıklı olarak öğrenci yazarların yazılarıyla yayımlanan bülten, Türk edebiyatı alanındaki bilimsel çalışmalarla ilgilenen geniş bir kesime ulaştırılmaktadır .
    Türk Edebiyatı Bölümü’nün yenilikçi uygulamalarından biri, 2000’den bu yana düzenli olarak yapılan Genç Eleştirmenler Sempozyumu’dur. Bu sempozyumlarda bölümün öğrencileri yaptıkları çalışmaları izleyicilerle paylaşmakta, bildirilerin çoğu daha sonra çeşitli edebiyat dergilerinde yayımlanmaktadır (bkz. etkinlikler).
    Türk Edebiyatı Merkezi, 2004 yılında bir ilke daha imza atarak dünyadaki ilk İngilizce bilimsel Türk edebiyatı dergisi olan Journal of Turkish Literature'ı (Türk Edebiyatı Dergisi) yayımlamaya başlamıştır. Prof. Talât Halman’ın editörlüğünde yayımlanan derginin uluslararası dağıtımı, ABD’deki Syracuse Üniversitesi Yayınevi tarafından yapılmaktadır .
    Bölümün bir uygulaması da, bölümde yapılan tezlerin tam metinlerinin internet ortamında kullanıcıların erişimine sunulmasıdır. Divan edebiyatı, halk edebiyatı, modern şiir, öykü, roman, tiyatro ve eleştiri alanlarındaki konuları irdeleyen tezler, edebiyat araştırmalarına özgün katkılarda bulunmaktadır . Tezlerin yazılmasında uyulan standartları belirten “Lisansüstü Tez Kılavuzu”na da sitemizin "Kaynaklar" sayfasından erişilebilmektedir.
    Türk Edebiyatı Bölümü ve Türk Edebiyatı Merkezi’nin kuruluşundan bu yana yaptığı çalışmalara basın yakın ilgi göstermiş, çeşitli yayın organlarında birçok haber ve yoruma yer verilmiştir

4. [​IMG]

Felsefe

Felsefe doğru düşünme sanatıdır. Bilkent Üniversitesi Felsefe Bölümü, bir probleme yönelik karar verme sürecinde doğru yargılara varabilecek ve akılcı tavır alabilecek, problemin çözüm sürecinde ise bilgilerin analizini ve sentezini yapabilecek, yaratıcı fikirler üretebilecek öğrenciler yetiştirmeyi hedeflemektedir.
    Günümüz Amerikan felsefecilerinden Thomas Nagel'e göre insanların zihinsel yetenekleri yaklaşık 14 yaş civarında önemli felsefi problemleri kendi başlarına düşünmeye yetecek düzeye gelmektedir. Bu aşamada bir genç, asırlardır, hatta binlerce yıldır tartışılan temel felsefi problemlere kendiliğinden varabilmektedir. Bunun nedeni, felsefenin ana girdilerinin dünya ve onunla olan ilişkimiz olmasıdır.

Nagel'e göre, felsefe tarihine vakıf olmaksızın -- yani, büyük ölmüş felsefecilerce yazılanları okumaksızın -- anlaşılabilecek dokuz ana problem vardır. Bu problemler felsefecilerin esas olarak nelerle uğraştıklarını göstermek açısından önem taşırlar:
    • Kendi aklımız dışında kalan dünya hakkında bilgi. (Aklımızdan başka bir şeyin olmaması anlamlı bir olasılığa sahip midir?)
    • Kendi aklımız dışındaki akıllar hakkında bilgi. (Bu dünyada kendimiz dışında bilinçli yaşamın olduğuna nasıl emin olabiliriz?)
    • Akıl ve beyin arasındaki ilişki. (Fiziksel dünya dışında bir şey var mıdır?)
    • Dil nasıl oluşabilmiştir? (Bu okuduğunuz yazı da dahil, yazılan veya söylenen şeyler nasıl olupta bir anlam ifade etmektedir?)
    • Özgür iradeye sahip miyiz? (Bulunmuş olduğumuz bir eylemin yerine başka bir eylemde bulunabilirdik dediğimizde tam olarak neyi kastediyoruz?)
    • Ahlakın temeli. (Doğru ve yanlış, içinde bulunulan duruma görecelik gösterir mi?)
    • Hangi eşitsizlikler haksızdır? (Toplumsal/küresel adalet mümkün müdür?)
    • Ölümün doğası. (Ölüm her şeyin sonu mudur? Ölümden sonra yaşam ne demektir?)
    • Yaşamın anlamı. (Hayatı manasız bulmamak için Tanrı'ya mı inanmalıyız?)
    Yukarıda örneklenen gibi temel felsefi sorunların ele alındığı Felsefe Bölümü'nde, geçmiş felsefi düşünceleri ve tartışma modellerini incelemek yoluyla öğrencilerin, farklı düşünce biçimleri ve hareket tarzları hakkında zengin bir birikim kazanacağı bir eğitim programı uygulanmaktadır. Program, felsefe dışında fizik, biyoloji, psikoloji, bilgisayar, matematik, istatistik, ekonomi, tarih, sanat, ikinci yabancı dil ve edebiyat gibi alanlardan da dersler içermektedir. Böylece öğrenciler, çok boyutlu bir bakış açısı geliştirerek sorgulama alışkanlığı kazanmakta ve mevcut yorumların ışığında yeni düşünceler yaratma becerisi elde etmektedir.

Türkiye'de halihazırda çeşitli üniversitelerde felsefe programları bulunmaktadır. Bu programlara bakıldığında görülen şudur: programlar öğrencilere ağırlıklı olarak tarihsel felsefe bilgileri vermekte ve salt felsefi beceriler kazandırmaya yönelik bir dizi çalışma uygulamaktadır. Öte yandan, dünyadaki önemli felsefe programlarına bakıldığında, bunların -- küreselleşmenin genel bir sonucu olarak -- daha geniş tabanlı oldukları gözlenmektedir. Geniş tabanlı programlar, felsefi araştırma pratiği sonucu kazanılan entelektüel yetenekleri kullanarak hızla değişen bir dünyada öğrencinin çok yönlü ve becerikli olmasını sağlamaya yöneliktir. Bu tür programlarda, yalnızca felsefeye odaklanmak yerine daha geniş bir bakış açısı seçilmekte ve felsefeyle ilgili diğer alanların dengeli bir şekilde ele alınması sağlanmaktadır.

Bilkent Üniversitesi Felsefe Bölümü'nün programı da geniş tabanlıdır, çünkü öğrencilerin felsefe dışında bir takım alanlarda -- fizik, biyoloji, bilgisayar, matematik, istatistik, ekonomi, yabancı dil, edebiyat, tarih, sanat -- dersler almasını öngörmektedir. Bu yaklaşımın üç nedeni vardır:
    • Program öğrenciye fizik, matematik, ekonomi, tarih, v.b. alanlarında önemli anlayışlar kazandıracağı için, öğrencinin bu alanlardaki çalışmaları bilirkişi pozisyonundan sorgulaması mümkün olacaktır. Aynı sebeple, öğrenci, bu diğer alanların sürekli gerek duyulan yönlerini tanımlayabilecek ve takdir edebilecek yetkinliğe sahip olacaktır.
    • Akademik araştırmada, özellikle aralarında ilintili alanlarda fikirlerin birbirini beslemesi esastır. Bu anlamda, felsefe öğrencisi bir yandan felsefe dışında dersleri kullanarak felsefi anlayışını geliştirecek, diğer yandan felsefe bilgisine dayanarak diğer alanlardaki konulara daha verimli bir şekilde yaklaşabilecektir. Bilhassa lisans üstü çalışmalar yapacak öğrenciler için bu büyük yararlar sağlayacaktır.
    • Felsefe derecesinin alınması için geçen dört yıl boyunca alınacak bir takım dersler - ikinci yabancı dil, istatistik, bilgisayar, v.b. - işyerinde ve lisans üstü çalışmalarda gerekli özel becerileri sağlayacaktır. Özellikle ikinci yabancı dil bilgisinin, felsefi metinlerin özgün kaynaklarından okunmasını zorunlu (veya en azından arzu edilir) kılan yerleşik akademik eğilim dikkate alındığında önem taşıdığı açıktır.
    Mezunların büyük bir bölümünün lisansüstü eğitime yönelerek akademik çalışmalarını sürdürmesi beklenmektedir. Bölümden mezun olacak öğrencilerin dünyanın seçkin felsefe bölümlerinde yüksek lisans ve doktora programlarına devam etme olanağı bulunmaktadır. Ayrıca, felsefe mezunlarının önemli bir bölümü sosyal ve insani bilimler alanlarında çalışmakta, hukuk ve işletme dallarına ilişkin görevler alabilmektedir. Bilkent Üniversitesi Felsefe Bölümü, çok yönlü eğitim programıyla öğrencilere değişik alanlarda iş bulma olanağı yaratmaktadır. Ülkemizde yayıncılık sektöründe, felsefe mezunlarının danışman, editör, eleştirmen ve çevirmen gibi pozisyonlara geldikleri gözlenmektedir. Benzer şekilde bölüm mezunları medya, halkla ilişkiler ve reklamcılık sektöründe de önemli roller oynayacaktır. Ayrıca, eğitim fakültelerinde pedagojik formasyon alan mezunlar, Türkiye'nin seçkin ortaöğretim kurumlarında felsefe öğretmeni olarak da görev yapabilecektir. Mezunlar için olası doğrultular bunlarla da kalmamaktadır. Felsefe mezunlarının sahip olacakları bir dizi önemli özellik, kendilerinde fark yaratacaktır:
    • Gerektiğinde eleştirel olabilen yapıcı ve bilimsel bakış,
    • Sağduyusal akıl yürütme,
    • Dünya düşünce tarihindeki önemli kilometre taşlarını bilme,
    • Türkiye ve dünyayı anlamaya yönelik toplumsal/tarihsel bilinç,
    • Mükemmel İngilizceye ek olarak gelişkin ikinci yabancı dil bilgisi,
    • Fendeki çağdaş kuramlarla tanışıklık,
    • Matematiksel olgunluk,
    • Bilgisayar kullanma ve programlama bilgileri,
    • Düzgün yazma ve konuşma,
    • Sanat ve edebiyat zevki, v.b.
    Küreselleşen dünyada bu özellikleri kişiliğinde toplayan bir bireyin önünde zengin iş olanakları açılacağını beklemek doğaldır. Özellikle Anglo-Sakson dünyasında, felsefe bölümü mezunlarının önemli bir kısmının zorlanmadan sosyal bilimlerin ve beşeri bilimlerin çeşitli alanlarına girdikleri bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır. Ülkemizde de böylesi bir programdan mezun olacak olgun kişilerin yapacağı katkılara gereksinim olduğu açıktır. Örneğin, son yıllarda çeşitlilik ve büyüklük açılarından etkileyici bir noktaya ulaşan Türk kitap/dergi yayıncılığı sektöründe, felsefe programından mezun kişilerin danışman, editör, eleştirmen, çevirmen gibi görevlerde istihdam edilmeleri beklebilir. Benzer şekilde; tutarlı, etik ve estetik olması kaçınılmaz olan yazılı/görsel medyada, felsefe programı mezunları önemli yol gösterici roller oynayabilirler. Bunlara ek olarak, programdan mezun olanların Türkiye'nin seçkin orta öğretim kurumlarında felsefe öğretmeni olarak istihdam edilmesi beklenebilir.

Programdan mezun olabilmek için alınması gereken ders sayısı 44'tür. Bu sayı, alınan seçmeli derslere göre 131-132 krediye karşı gelmektedir. Öğrencilerin alması gereken zorunlu ve seçmeli tüm derslerin kodları, adları ve kredileri, bu sayfada dönem bazında gösterilmiştir. Programdaki yer alan her dersin gerisinde, öğrencinin bağımsız araştırma yeteneğini giderek geliştirme düşüncesi yatmaktadır. Dördüncü sınıfta bir öğretim üyesinin gözetiminde hazırlanacak mezuniyet teziyle bu düşünce son aşamasına ulaşmaktadır. Bu açıdan, Bilkent Felsefe müfredatının dünyada bir çok saygın felsefe programında bile bulunmayan bir üstünlüğü olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Program, şu anda felsefede en iyi programlara ve öğretim elemanlarına sahip üniversitelerde (örneğin, A.B.D.'de New York Üniversitesi, Princeton Üniversitesi, Rutgers Üniversitesi, Michigan Üniversitesi, Pittsburgh Üniversitesi, Stanford Üniversitesi, Columbia Üniversitesi, Harvard Üniversitesi, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü; İngiltere'de Oxford Üniversitesi, Cambridge Üniversitesi) uygulandığı üzere, sadece kaliteli felsefe öğretimine ve araştırmasına yöneliktir. Bilimsel ölçütlere uygun her türlü akademik felsefi söylem ve konu, programın kapsama alanı dahilindedir. Mamafih programın ayrıntıları incelendiğinde çözümlemeli (analitik) yanının çok daha belirgin olduğu görülecektir. Yukarıda anılan Amerikan ve İngiliz üniversitelerinde de durum bu şekildedir. İngiliz felsefecisi Sir Peter Strawson, analitik bir felsefecinin, kavramsal çözümlemeyi (analizi) kullanan -- yani bir kavram veya fikrin hangi öğelerden oluştuğuna ve bunlar arasındaki ilişkilere eğilen -- kişi olduğunu söyler. Bu doğrultuda, Bilkent Felsefe programı anlaşılabilir ve mantık silsilesini izleyen argümanlardan oluşan felsefi çalışmaların 'iyi' felsefenin nasıl olması gerektiği konusunda ipuçları verdiğine inanır. Ayrıca, günümüzde bilimsel sonuçların felsefe açısından önemi arttığı için, programda felsefe ve fen sık sık kesişmektedir.

5. Emeğine sağlık Tual hepsini okumadım ama şöyle bir göz attım

İnşallah mezun olan gençlerimiz çabucak iş bulurlar:(

6. [​IMG]

HUKUK FAKÜLTESİ

Fakültenizin öğretim dili nedir?
    Bilkent Üniversitesi’nde öğretim dili genel olarak İngilizce’dir. Fakültemizde yalnızca ulusal nitelik taşıyan Türk hukukuna ilişkin dersler Türkçe olarak okutulmaktadır. Ancak uluslararası karakterde olan (Avrupa Birliği Hukuku, Uluslararası İnsan Hakları Hukuku, Uluslararası Ticari Tahkim vb.) dersler ve felsefe, devlet ve siyaset kuramları, istatistik, ekonomi gibi yabancı dilde de öğrenilebilecek dersler İngilizce olarak verilmektedir.

• Fakültenizin öğretim kadrosu kimlerden oluşmaktadır?
    Akademik kadromuz uluslararası deneyim ve üne sahip çok değerli hocalardan oluşmaktadır. 2007-2008 Akademik yılındaki akademik personel için bakınız

• Uluslararası Hukuk Bölümü ya da dersi var mı?
    Fakültemizde ayrı bir uluslararası hukuk bölümü bulunmamaktadır, ancak ders programı içinde yoğun olarak uluslararası hukuk dersleri okutulmakta ve öğrencilerimizin her birinin bu alanda yetişmeleri özellikle amaçlanmaktadır.
    • Fakülteniz uluslararası öğrenci değişim programlarına dahil mi?
    Fakültemizin Groningen Üniversitesi, Erasmus Üniversitesi Rotterdam, Tilburg Üniversitesi, Nijmegen Üniversitesi, Katolik Leuven Üniversitesi, Münster Üniversitesi ile anlaşması vardır. Erasmus programı çerçevesinde Fakültemize 6 öğrenci gelmiştir. Önümüzdeki yıl Fakültemizden 7 öğrenci, program çerçevesinde yurtdışına gönderilecektir.

FEN FAKÜLTESİ

Uluslararası ölçekte üst düzeyde eğitim ve araştırma çalışmalarının yürütüldüğü Fen Fakültesi, Fizik, Kimya, Matematik ile Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümleri ülkemizde en yetenekli ve en iyi yetişmiş öğrencilerin ilgisini çekmektedir.
    Fen Fakültesi, bilimin sınırlarında yapılan araştırmalar ve güçlü laboratuvar olanakları ile temel bilimlere evrensel standartlarda önemli katkılarda bulunmakta, yabancı araştırma merkezleri ile yoğun bilimsel ilişkilerini sürdürmektedir. Fakülte bu işlevini tanınmış Türk ve yabancı bilim adamları ve titizlikle seçilmiş öğrencilerle gerçekleştirmektedir. Bu araştırmacılarımız kısa sürede ortaya çıkardıkları özgün bilimsel araştırma ve yayınları ile de ülkemizde temel bilimlerin gelişip ileri bir düzeye olaşmasına önderlik etmektedir.
    Fen Fakültesi'nin Fizik, Kimya, Matematik ile Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümleri'nde lisans, yüksek lisans ve doktora programları uygulanmaktadır. Lisans programları öğrencilerin tümünü yüksek lisans ve doktora programları na hazırlayacak şekilde düzenlenmiştir. Ileri düzeydeki dersler modern laboratuvar ve bilgisayar olanakları ile desteklenmektedir.

Kimya

Kimya, bir yandan maddenin özellik ve degimlerinin temelindeki doga kanunlarini atomsal ve moleküler düzeyde aydinlatmaya çalisan, diger yandanda bu verileri kullanarak yeni ürünler elde etmeyi veya yeni üretim yöntemleri gelistirmeyi hedefleyen bir temel bilim dalidir. Bu genel hedefler kimyayi diger bilim dallarinin merkezinde çok özel bir konuma yerlestirir. Fizik, biyoloji, tip gibi bilim dallari ile kimyanin ara kesiti genellikle önemli buluslarin ortaya çiktigi alanlardir. Kimyanin önemli oldugu diger alanlar arasinda biyoteknoloji ve moleküler biyoloji, farmakoloji, çevre bilimi, ileri malzameler ve enformatik teknolojisi sayilabilir. Kimya ayni zamanda birçok ekonomik etkinligin yogunluk kazandigi bir endüstri alanidir. Üretim endüstrisinde kullanilan malzameler kimyasal yollarla üretilmis veya degisime ugratilmistir. Son otuz yilda insanligin asirlardir kullandigi hemen hemen her madde için seçenekler gelistirilmis veya üretim yöntemleri degistirilmistir. Bir tanima göre, kimya endüstri üreten bir endüstridir. Temel bilimler içinde önemli bir konumu bulunan kimya, gelecegin teknolojilerinin kurulmasinda her geçen gün artan bir rol oynamaktadir. Günümüzde kimyacilar geleneksel ilgi alanlarinin yaninda disiplinler arasi genis bir ugrasi yepazesi içinde etkinlik göstermektedir. Maddenin kuvantum kurami, ileri malzameler, moleküler eloktronik, kendi kendini düzenleyen moleküller, meso ve nano yapilar, manyetik-rezonans görüntüleme metodlari, süperiletkenler, ekzotik moleküler yapilar, kaotik sistemler, lazerler, fotosentez, yeni spektroskopik yöntemler bu yelpazenin örnekleri arasindadir. DNA'nin çözümlenip istege göre degistirilebilmesinden kimyasal reaksiyonlarin moleküler düzeyde denetimine, çevre sorunlarindan yeni enerji kaynaklarina kadar pek çok konuda kimya biliminin getirecegi çözümlere büyük ümitler baglanmistir.
    2003 yilindan itibaren 20 burslu ve 20 burssuz ögrenci ile yürütülen lisans programinin amaci kimyanin modern ilgi alanlarinda ve özellikle moleküler düzeydeki arastirma konularinda yaratici ve üretken çözümler getirebilen arastirmacilar yetistirmektir. Bunun için son derece gelismis olanaklarin kullanildigi, Fizik, Matametik ve bilgisayar dersleri ile desteklenmis bir egitim uygulanacaktir. Bu lisans programi ögrencilerin tümünün yüksek lisans ve doktora programlarina devam edecegi varsayimi ile hazirlanmistir. Gelecegin modern kimyasinda uluslararasi düzeyde arastirmalar yapacak kimyacilari yetistirmeyi amaçlayan bu program kapsaminda halen çesitli ileri arastirmalar yapilmaktadir.

Matematik

Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümü uluslararası düzeyde araştırmaya yönelik lisans ve lisansüstü eğitimi vermek üzere kurulmustur. Bu amaca yönelik olarak her yıl az sayıda ve yetenekli öğrenci lisans programına kabul edilmektedir. Küçük sınıflarda öğrenciler kendi yetenek ve ilgi düzeyleriyle uyumlu bir eğitim alma olanağı bulmaktadırlar. Lisans programı öğrencinin matematikte doktora yapacaği varsayılarak düzenlenmektedir. Özellikle üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri dönem projeleriyle kendilerini lisansüstü tez çalışmalarına hazırlamaktadırlar.
    Öğretim Üyelerimiz uluslararası düzeyde arastırma ve yayın yapan, konularında güncel gelişmeleri takip eden ve değişik uluslara mensup araştırmacılardır. Bu kadroyla verdiğimiz tüm dersler öğrencilerimizin araştırmaya özendirilmesi ve yönlendirilmesini amaçlar.

Moleküler Biyoloji ve Genetik
    Fizik

Bilkent Fizik Bölümü'nün amacı, diğer temel
    bilim ve mühendislik bölümleri ile de yakın
    ilişki içinde, çağdas fizikte ve onun yüksek
    teknolojideki uygulamalarında, özgün ve ileri
    araştırmalar yapabilecek, uluslararası
    nitelikte bilim adamı yetiştirmektir. Bunun
    için az sayıda yetenekli ögrenci ile ileri
    düzeyde bir lisans programı, ögrencilerin
    tümünün yüksek lisans ve doktora
    programlarına devam edecegi varsayımı ile
    hazırlanmıştır. İçinde bilinmeyeni araştırma
    tutkusu olan, uluslararası düzeyde bir bilim adamı olma özlemi duyan, ve bu hedefler için
    çalışmaya istekli ve azimli öğrencilerin Bilkent Fizik Bölümünü tercih etmelerini öneririz.
    Bilkent Fizik Bölümü öğretim görevlisi başına
    düşen akademik yayın sayısı bakımından
    Türkiye'deki önde gelen üniversiteleri
    arasındadır. Bilkent Fizik Bölümü fiziğin her
    dalında ileri düzeyde eğitim vermekle beraber
    fiziğin her konusunda akademik çalışma yapmak
    yerine, dünyadaki egilimleri göz önünde
    bulundurarak yakın zamanda teknolojiye
    uygulanabilecek veya halen uygulanmakta olan
    belli konularda uzmanlaşmayı tercih etmiştir. Bu
    da bölümün başarısındaki en önemli faktörlerden
    birisidir.
    Bilkent Fizik Bölümü kuramsal olarak özellikle elektron tünelleme ve atomik kuvvet
    mikroskoplarının fiziği, kuvantum iletkenlik, düşük boyutlu elektron fiziği ve kuvantum optiği
    konularında uluslararası bilime katkılarda bulunmaktadır. Öte yandan, modern deney
    cihazları ile donatılmış tozsuz laboratuvar ortamında mikroelektronik ve optoelektronik aygıt
    fiziği ile fotonik kristaller, nanobilim ve nanoteknoloji, fiber tabanlı akıllı elbiseler, fiber lazerler
    ve atomik çözünürlükte yüzey fiziği gibi güncel konularda araştırmalar sürdürülmektedir.
    Bilkent Fizik Bölümü'nde modern laboratuvarlarla, bilgisayar destekli, ögrencinin yaratıcılığını
    ön plana çıkaran, fiziğin bütün alanlarında ileri seviyede bir eğitim verilmektedir. Bu eğitimin
    düşük boyutlu elektron fizigi ve mezoskopik fizik, tünelleme kuramı, yüksek sıcaklık üstün
    iletkenliği ve elektron-fonon etkileşmeleri, yoğun maddelerin elektronik enerji yapıları,
    istatistiksel mekanik, klasik ve kuvantum kaos gibi çesitli alanlardaki ileri arastırmalar ile
    desteklenmektedir. Ögrencilerimiz daha lisans egitiminden başlayarak araştırma
    çalışmalarına katılarak kısa zamanda bilimin sınırları ile tanışmakta, araştırmacılık yönlerini
    geliştirmekte, güncel konularda yüksek lisans ve doktora çalışmaları için uygun bir hazırlık
    yapmaktadır. Bilkent Fizik Bölümü mezunları dünyanın en iyi üniversiteleri ve araştırma
    merkezlerinde kariyerlerine devam etmektedirler.

7. [​IMG]

MESLEK YÜKSEKOKULLARI

BİLGİSAYAR TEKNOLOJİSİ VE BÜRO YÖNETİMİ MESLEK YÜKSEKOKULU

2 yıllık Program:
    Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama
    Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
    Muhasebe
    Ticaret ve Yönetim

İNGİLİZ DİLİ MESLEK YÜKSEKOKULU (BUSEL)

İngilizce Hazırlama Programı
    Uygulamalı İngilizce - Türkçe Çevirmenlik
    ( 2 yıllık program )
    Fakülte Akademik İngilizce Geliştirme Birimi

TURİZM VE OTELCİLİK MESLEK YÜKSEKOKULU

Turizm ve Otel İşletmeciliği ( 2 yıllık )
    Üniversite Kataloğu

ENSTİTÜLER VE MERKEZLER

Dünya Sistemleri, Ekonomileri ve Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
    Direktör: Prof. Dr. Orhan Güvenen
    Tel: 312.290 1660
    E-posta: gorhan@bilkent.edu.tr

Eğitim Bilimleri Enstitüsü
    Direktör: Prof. Dr. Margaret Sands
    Tel: 312.290 2951
    E-posta: msands@bilkent.edu.tr

Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
    Direktör: Prof. Dr. Erdal Erel
    Tel: 312.290 1597 - 290 2226
    Faks: +90.312.266 4958
    E-posta: erel@bilkent.edu.tr

Güzel Sanatlar Enstitüsü
    Direktör: Prof. Dr. Bülent Özgüç
    Tel: 312.266 4471 - 290 1486
    E-posta: ozguc@bilkent.edu.tr

İşletme Enstitüsü
    Direktör: Prof. Dr. Kürşat Aydoğan
    Tel: 312.266 4164 - 290 1276
    E-posta: aydogan@bilkent.edu.tr

Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
    Direktör: Prof. Dr. Mehmet Baray
    Tel: 312.290 1208 - 290 1218
    E-posta: mfbe@bilkent.edu.tr

Müzik ve Sahne Sanatları Enstitüsü
    Direktör Vekili: Yrd. Doç. Işın Metin
    Tel: 312.266 4415 - 266 41 39

ARAŞTIRMA MERKEZLERİ

Ahmed Adnan Saygun Merkezi
    Direktör Vekili: Yrd. Doç. Işın Metin
    Tel: 312.266 4415 - 266 4139

Bilkent Biyoinformatik Merkezi
    Direktör: Doç. Dr. Uğur Doğrusöz
    Tel: 312.290 1612
    E-posta: ugur@cs.bilkent.edu.tr

Bilkent İleri Araştırmalar Merkezi (BiCAS)
    Direktör: Prof. Dr. Salim Çıracı
    Tel: 312.290 1216
    E-posta: ciraci@fen.bilkent.edu.tr

Bilişimsel Elektromanyetik Araştırma Merkezi (BİLCEM)
    Direktör: Prof. Dr. Levent Gürel
    Tel: 312.290 2096
    E-posta: lgurel@ee.bilkent.edu.tr

Çevre Bilimleri Araştırma Merkezi
    Direktör: Prof. Dr. Hasan Erten
    Tel: 312.290 1820
    E-posta: erten@bilkent.edu.tr

İletişim ve Spektrum Yönetimi Araştırma Merkezi (İSYAM)
    Direktör: Prof. Dr. Ayhan Altıntaş
    Tel: 312.290 2457 - 290 2458
    E-posta: altintas@ee.bilkent.edu.tr

Geçişteki Toplumlar Araştırma Merkezi (CRTS)
    Direktör: Prof. Dr. Güliz Ger
    Tel: 312.290 2949 - 290 1213
    E-posta: ger@bilkent.edu.tr

Genetik ve Bioteknoloji Araştırma ve Geliştirme Merkezi (BİLGEN)
    Direktör: Prof. Dr. Mehmet Öztürk
    Tel: 312.290 2393
    E-posta: ozturk@fen.bilkent.edu.tr

Nanoteknoloji Araştırma Merkezi
    Direktör: Prof. Dr. Ekmel Özbay
    Tel: 312.290 1966
    E-posta: nanotechnology@bilkent.edu.tr
    ozbay@bilkent.edu.tr

Rusya Çalışmaları Merkezi
    Direktör: Doç. Dr. Hakan Kırımlı
    Tel: 312.290 2269
    E-posta: kirimli@bilkent.edu.tr

Toplum ve Politika Araştırmaları Merkezi
    Direktör: Prof. Dr. Ergun Özbudun
    Tel: 312.290 1266
    E-posta: ozbudun@bilkent.edu.tr

Türk Edebiyatı Merkezi
    Direktör: Prof. Talat Halman
    Tel: 312.290 23 17
    Faks: 312.266 40 59
    E-posta: temerkez@bilkent.edu.tr
    halman@bilkent.edu.tr

Türkçe Dil ve Konuşma İşleme Merkezi
    Direktör: Prof. Dr. Enis Çetin
    Tel: 312.290 1477
    E-posta: cetin@ee.bilkent.edu.tr

Türk Politikası ve Tarih Merkezi
    Direktör: Prof. Metin Heper
    Tel: 312.290 1929
    E-posta: heper@bilkent.edu.tr

Uluslararası İktisat Merkezi
    Direktör: Prof. Dr. Sübidey Togan
    Tel: 312.290 1794
    Faks: 312.290 1794
    E-posta: togan@bilkent.edu.tr

Uzay Teknolojileri Araştırma Merkezi (BİL-UZAY)
    Direktör: Prof. Dr. Ekmel Özbay
    Tel: 312.290 1966
    E-posta: ozbay@bilkent.edu.tr

8. gerçekten büyük çaba sarferderek hazırlamış olduğun ve önemli bilgiler inanıyorum insanların işine fazlasıyla işine yarayacaktır emeğine teşekkürler tual

okuyan kardeşlerimize rabbim zihin açıklığı versin

9. Paylaşım için teşekkürler By-Tual eline sağlık..