Bilim ve Teknoloji Haftası ile ilgili güzel sözler

Konusu 'Önemli Gün ve Haftalar' forumundadır ve Aysell tarafından 24 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. Aysell Üye

Bilimle ilgili sözler
    Atatürkün bilimle ilgili sözleri
    Bilim ve Teknoloji Haftası ile ilgili sözler

Dünya bir okuldur. Doğumdan ölüme durmadan öğrenelim.

Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.

Kalem kılıçtan keskindir.

Bilenle bilmeyen bir olmaz.

Ha okulsuz köy, ha susuz çeşme.

Atatürk'ün Bilim İle İlgili Sözleri

Bütün ilerlemeler, insan fikrinin eseridir. Fikri harekete getirmek birinci işimiz olmalıdır. Bir kere millet benliğine hakim olsun ve düşünebilsin, yeter! Başlangıçta hatalı düşünse de, az zaman sonra bu hatayı düzeltebilir. Fikir bir kere faaliyete başladı mı, her şey yavaş yavaş düzene girer ve düzelir.

Ben askerî deha filân bilmiyorum. Herhangi bir zorluk önünde kaldığım zaman benim yaptığım iş şudur: Vaziyeti iyice tesbit etmek, sonra bu vaziyet karşısında alınacak tedbirin ne olduğuna karar vermek.

Fikirler anlamsız, mantıksız, boş sözlerle dolu olursa, o fikirler hastalıklıdır Aynı şekilde sosyal hayat akıl ve mantıktan uzak, faydasız, zararlı ve birtakım inançlar ve geleneklerle dolu olursa felce uğrar. (1922)

Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.

İlim ve özellikle sosyal bilimler dalındaki işlerde ben emir vermem. Bu alanda isterim ki beni bilim adamları aydınlatsınlar. Onun için siz kendi ilminize, irfanınıza güveniyorsanız, bana söyleyiniz, sosyal ilimlerin güzel (yapıcı) yönlerini gösteriniz, ben takip edeyim.

Ülkemizin en bayındır, en latif , en güzel yerlerini üç buçuk yıl kirli ayaklarıyla çiğneyen düşmanı yenen zaferin sırrı nerededir bilir misiniz ? Orduların yönetiminde , bilim ve fen ilkelerini kılavuz edinmektir. Ulusumuzu yetiştirmek için temel olan okullarımızın, yüksek okullarımızın kurulmasında aynı yolu izleyeceğiz.