Bilim ve Sanat Vakfı

'Medya Bölümü' forumunda Pardus tarafından 18 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Toplumsal sistemlerin yükselişinde en önemli faktör bilginin üretimi ve organizasyonudur. Bilim ve Sanat Vakfı (BSV) bir yandan çağdaş dünya toplumunun ana dinamiklerini anlamaya, diğer yandan Türk toplumunun tarihi köklerini bulmaya, bu kökler üzerinde sağlıklı bir geleceğin inşasına katkıda bulunmaya çalışan bir araştırma kurumudur. Sadece Türkiye’nin değil, bütün batı-dışı toplumların yaşayageldiği bunalımların temelinde bir bilgi geleneği oluşturamama sorunu yatmaktadır. BSV Türk toplumunun bu sorunu aşmasını zorlaştıran psikolojik ve entelektüel engelleri ortadan kaldırmaya odaklanan bir sivil toplum kuruluşudur.

  VİZYONU

  Bireyin toplumla, toplumun doğayla uyum içinde yaşadığı bir küresel sistem mümkündür. BSV böyle bir sistemin bilgi, inanç ve sanat temellerinin özgürce araştırıldığı bir ortamı gelecek kuşaklara sunmayı hedeflemektedir.

  MİSYONU

  Özgür ve hoşgörülü bir çalışma, araştırma ve tartışma ortamında; evrensel, ulusal ve mesleki bilgi ve düşüncelerin sorgulanması, yeniden üretilmesi, yaygınlaştırılması ve insanlık yararına uygulanması yolunda kesintisiz çaba harcamak. Bu çaba içindeki yetenekli bilim ve düşünce insanlarına katkıda bulunmak.

  BSV’NİN KISA TARİHÇESİ

  1986 yılında kurulan BSV üç yıllık kuruluş çalışmalarının ardından 1989 yılından itibaren misyonunu gerçekleştirmeye yönelik burs ve seminer çalışmalarını başlatmış ve sözkonusu çalışmaları bugüne kadar kesintisiz devam ettirmiştir. Seminerlerde sahasında uzman olan birçok üniversite öğretim üyesi, sanatçı ve yazar görev almış, sistemli bir tarzda Türk gençliğinin mevcut bilgi paradigmalarını sorgulayabilecekleri bir tartışma ortamı yaratmışlardır. 2001 yılında Vefa’daki merkez binasına taşındıktan sonra seminer ve araştırma çalışmaları daha sistemli bir yapıya bürünmüştür.


  GİRİŞ>>>
   
Yükleniyor...
- Bilim Sanat Vakfı Forum Tarih
Pisagor’un bilim ve sanata katkıları Biyografi 25 Haziran 2012
Türkiyede Bilim Sanat Eğitim Ve Spor Alanlarında Hizmet Vermiş Kişiler kimlerdir Sözel Dersler 10 Mayıs 2011
Bilim Ve Sanat Özgürlüğünün Bize Ve Topluma Yararları Güncel Bilgiler 3 Nisan 2011
Türklerde Bilim, Sanat ve Mimarlık Hakkında Bilgi Genel Türk Tarihi 24 Şubat 2011