Bilim ilk insanları konuşturdu

'Haberler' forumunda Kubra tarafından 16 Nisan 2008 tarihinde açılan konu

1. Bilim insanları, 30 bin yıl önce soyu tükenen ilk insanlar olarak bilinen “Neanderthal”lerin sesini, fosiller ve bilgisayar kullanarak ilk kez canlandırmayı başardı.

LONDRA - NewScientist.com internet sitesinde verilen habere göre, Florida Atlantik Üniversitesinden antropolog Robert McCarthy, bu insanların nasıl ses çıkardığını bulmak için ses yollarını yeniden yapılandırdı. Bu çalışmanın sonunda, ilk insanların konuştuğu, ancak bizden farklı ses çıkarttıkları saptandı.

Bilim adamları, özellikle bu insanların, modern insanların birbirlerini daha rahat anlamalarına imkan tanıyan sesli harfleri kullanmadığını keşfetti.

Buna örnek olarak da ilk insanların, dinleyicinin bir kelimedeki ses vurgusunu ayırt etmesine yardımcı olacak “e” gibi sesli harflerden yoksun oldukları gösterildi.

Fransa’dan bulduğu fosillerle bu çalışmasını yapan McCarthy’nin, şimdi “tam bir ilk insan cümlesi” canlandırmayı hedeflediği belirtildi.

NOT:ALINTIDIR.

2. Bilgi için teşekkürler...

3. Haakkaten yaaa güzel paylaşımm.... Onlar belki doğru dürüst konuşamıyorlardı ama belki çok iyi anlaşıyorlardı... Biz şimdi çok iyi konuşuyoruzda noluyo çoğu zaman yanlış anlamalar, kötü sözler dedikodu falan filan... KOnuşma yetimizi en iyi ve en doğru şekilde kullanabilme dileğiyle....

4. Bilgi ve paylaşım için tşkler KÜBRA emeğine sağlık :f40:

5. Chemiste katılıyorum ve aynı fikirdeyim biz daha iyi konuşuyoruzda noluyo :f20:

6. BeNce Bulamıyacak Kelimeyi,bizde Bol Bol Konuşmuş Oluruz KübRA :f118: :f196:

7. paylaşım ve bilgi için tşk ler KUBRA:f118:

8. :f20: :f20: ilginç yaa. Gerçekten sesli harf kullanmadan konuşmak zor olsa gerek. Düşünemiyorum bile :f40:

9. paylaşıma tşk şuan bende sesimi kulanmıyorum nede olsa akrabalık var serde

10. Paylaşım için teşekkürler kübra..

11. Tamamen hemfikieiz Chemist ve hazanla
    Bilgiler için teşekkürler.